Honor 600e
Honor 600e specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Honor |
| Modell | 600e |
| Alternativa namn | LNA-NX3 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Fredagen den 01 maj 2026 |
| Lanserad | Fredagen den 01 maj 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €510 |
Design
| Höjd | 157.4 mm (6.20 tum) |
| Bredd | 75.4 mm (2.97 tum) |
| Tjocklek | 7.3 mm (0.29 tum) |
| Vikt | 180 g (6.35 oz) |
| Material | Baksida: Glas Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Guld, Grå, Grön |
| Tålighet | Damm-tät och vattentålig (högtrycksstrålar) |
| Skyddsklassning | IP66 |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.6 tum |
| Upplösning | 1200 × 2600 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 434 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 90.1% |
| Maximal ljusstyrka | 6500 cd/m² |
| Skärmskydd | Aluminiumsilikatglas |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger 3840Hz PWM Dimming Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Dimensity 7100 Elite |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2400 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G610 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Lagring | 512GB |
| Varianter | 512GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | MagicOS 10 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 108 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 1/1.67" Sensorstorlek PDAF 5 MP, ƒ/2.2 ( Ultravidvinkel ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 16 MP, ƒ/2.5 ( Vidvinkel ) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 6520 mAh |
| Trådbunden laddning | 45 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v6.0 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stereohögtalare |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Optisk fingeravtryckssensor under skärmen Närhetssensor (ultraljud) |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Honor 600e bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Honor 600e?
Priset på Honor 600e är €510, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Honor 600e?
Honor 600e lanserades officiellt den Fredagen den 01 maj 2026.
-
Finns Honor 600e i butikerna?
Ja, Honor 600e finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Honor 600e?
Honor 600e väger cirka 180 gram.
-
Hur stor är skärmen på Honor 600e?
Skärmen på Honor 600e är 6.6 tum.
-
Stöder Honor 600e 5G-nät?
Ja, Honor 600e stöder 5G på band n1, n2.
-
Hur många kameror har Honor 600e?
Honor 600e har Två kameror bak och En kamera fram.