Lava Shark 2
Lava Shark 2 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Lava |
| Modell | Shark 2 |
| Tillkännagiven | Tisdagen den 26 maj 2026 |
| Lanserad | Onsdagen den 10 juni 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €110 |
Design
| Höjd | 165.9 mm (6.53 tum) |
| Bredd | 76.8 mm (3.02 tum) |
| Tjocklek | 8.8 mm (0.35 tum) |
| Vikt | 210 g (7.41 oz) |
| Färger | Svart, Vit |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (mot vattensprut) |
| Skyddsklassning | IP64 |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.75 tum |
| Upplösning | 720 × 1612 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 262 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 85.9% |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Unisoc T8200 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2300 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.3 GHz – Cortex-A76 6x 2.1 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 @850MHz |
| RAM | 4GB |
| Lagring | 64GB |
| Lagringstyp | UFS 2.2 |
| Varianter | 64GB 4GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 13 MP |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP |
| Videostöd | Ja |
Batteri
| Kapacitet | 6000 mAh |
| Trådbunden laddning | 18 W |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Lava Shark 2 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Lava Shark 2?
Priset på Lava Shark 2 är €110, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När förväntas Lava Shark 2 lanseras?
Lava Shark 2 släpps den Onsdagen den 10 juni 2026.
-
Finns Lava Shark 2 i butikerna?
Nej, Lava Shark 2 är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Vad väger Lava Shark 2?
Lava Shark 2 väger cirka 210 gram.
-
Hur stor är skärmen på Lava Shark 2?
Skärmen på Lava Shark 2 är 6.75 tum.
-
Stöder Lava Shark 2 5G-nät?
Ja, Lava Shark 2 stöder 5G på band n1, n2.
-
Hur många kameror har Lava Shark 2?
Lava Shark 2 har En kamera bak och En kamera fram.