Lava Z40
Lava Z40 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Lava |
| Modell | Z40 |
| Tillkännagiven | Fredagen den 01 mars 2019 |
| Lanserad | Fredagen den 01 mars 2019 |
| Status | Utgången |
| Priser | ₹3,500 |
Design
| Höjd | 125.5 mm (4.94 tum) |
| Bredd | 63.9 mm (2.52 tum) |
| Tjocklek | 11.7 mm (0.46 tum) |
| Vikt | 120 g (4.23 oz) |
| Färger | Glänsande svart, Guld |
Skärm
| Skärmtyp | TN TFT LCD |
| Skärmstorlek | 4 tum |
| Upplösning | 480 × 800 pixlar |
| Bildförhållande | 5:3 |
| Pixeltäthet | 233 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 56.8% |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Unisoc SC9832E |
| Processorkärnor | 4 |
| Tillverkningsprocess | 28 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1400 MHz |
| Mikroarkitektur | 4x 1.4 GHz – Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR3 |
| GPU | ARM Mali-T820 MP1 |
| RAM | 1GB |
| Lagring | 8GB |
| Varianter | 8GB 1GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 8.1 (Oreo) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 2 MP |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 720p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 2 MP |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 2250 mAh |
| Utbytbarhet | Utbytbart |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 900 / 1800 MHz |
| 3G-band | HSPA: 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v4.2 |
| USB-portar | Micro-USB 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Lava Z40 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Lava Z40?
Priset på Lava Z40 är ₹3,500, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Lava Z40?
Lava Z40 lanserades officiellt den Fredagen den 01 mars 2019.
-
Finns Lava Z40 i butikerna?
Nej, Lava Z40 finns inte i officiella butiker eftersom den inte längre produceras. Den kan dock dyka upp hos inofficiella återförsäljare som eBay.
-
Vad väger Lava Z40?
Lava Z40 väger cirka 120 gram.
-
Hur stor är skärmen på Lava Z40?
Skärmen på Lava Z40 är 4 tum.
-
Hur många kameror har Lava Z40?
Lava Z40 har En kamera bak och En kamera fram.