Lava Z60s
Lava Z60s specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Lava |
| Modell | Z60s |
| Alternativa namn | Z60s (Internationell) |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 01 augusti 2018 |
| Lanserad | Onsdagen den 01 augusti 2018 |
| Status | Utgången |
| Priser | ₹4,950 |
Design
| Höjd | 144.3 mm (5.68 tum) |
| Bredd | 71.4 mm (2.81 tum) |
| Tjocklek | 8.5 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 136 g (4.80 oz) |
| Färger | Svart, Guld |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 5 tum |
| Upplösning | 720 × 1280 pixlar |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Pixeltäthet | 294 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 66.9% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek MT6739WW |
| Processorkärnor | 4 |
| Tillverkningsprocess | 28 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1.5 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 1.5 GHz – Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR3 |
| GPU | IMG PowerVR GE8100 |
| RAM | 1GB |
| Lagring | 16GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 16GB 1GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 8.1 (Oreo) |
| Google Play-tjänster | Ja |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP, ƒ/2.0 Automatisk blixt |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP, ƒ/2.4 |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 2500 mAh |
| Utbytbarhet | Icke utbytbart |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Micro-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 900 / 1800 MHz |
| 3G-band | HSPA: 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v4.0 |
| USB-portar | Micro-USB 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Lava Z60s bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Lava Z60s?
Priset på Lava Z60s är ₹4,950, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Lava Z60s?
Lava Z60s lanserades officiellt den Onsdagen den 01 augusti 2018.
-
Finns Lava Z60s i butikerna?
Nej, Lava Z60s finns inte i officiella butiker eftersom den inte längre produceras. Den kan dock dyka upp hos inofficiella återförsäljare som eBay.
-
Vad väger Lava Z60s?
Lava Z60s väger cirka 136 gram.
-
Hur stor är skärmen på Lava Z60s?
Skärmen på Lava Z60s är 5 tum.
-
Hur många kameror har Lava Z60s?
Lava Z60s har En kamera bak och En kamera fram.
-
Fungerar Google Play-tjänster på Lava Z60s?
Ja, Google Play-tjänster stöds fullt ut på Lava Z60s.