Lenovo A7
Lenovo A7 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Lenovo |
| Modell | A7 |
| Alternativa namn | L19111 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Lördagen den 13 april 2019 |
| Lanserad | Lördagen den 13 april 2019 |
| Status | Utgången |
| Priser | €100 |
Design
| Höjd | 155 mm (6.10 tum) |
| Bredd | 75 mm (2.95 tum) |
| Tjocklek | 12 mm (0.47 tum) |
| Vikt | 172 g (6.07 oz) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Plast Framsida: Glas |
| Färger | Svart, Blå |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.09 tum |
| Upplösning | 720 × 1560 pixlar |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 282 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 78.3% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Unisoc SC9863A |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 28 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8322 |
| RAM | 4GB |
| Lagring | 64GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 64GB 4GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 9.0 (Pie) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 13 MP ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/3.1" Sensorstorlek PDAF 2 MP ( Hjälplins ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Automatisk blixt Kontinuerligt fotograferingsläge Digital zoom Exponeringskompensation Ansiktsigenkänning Högdynamiskt omfång (HDR) Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 4000 mAh |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v4.2 |
| USB-portar | Micro-USB 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Fingeravtryckssensor Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Lenovo A7 recensioner
Videorecensioner
Lenovo A7 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Lenovo A7?
Priset på Lenovo A7 är €100, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Lenovo A7?
Lenovo A7 lanserades officiellt den Lördagen den 13 april 2019.
-
Finns Lenovo A7 i butikerna?
Nej, Lenovo A7 finns inte i officiella butiker eftersom den inte längre produceras. Den kan dock dyka upp hos inofficiella återförsäljare som eBay.
-
Vad väger Lenovo A7?
Lenovo A7 väger cirka 172 gram.
-
Hur stor är skärmen på Lenovo A7?
Skärmen på Lenovo A7 är 6.09 tum.
-
Hur många kameror har Lenovo A7?
Lenovo A7 har Två kameror bak och En kamera fram.