Motorola Moto E (2020)
Motorola Moto E (2020) specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Motorola |
| Modell | Moto E (2020) |
| Alternativa namn | XT2052DL (Internationell) |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 10 juni 2020 |
| Lanserad | Onsdagen den 10 juni 2020 |
| Status | Utgången |
| Priser | €90 |
Design
| Höjd | 159.8 mm (6.29 tum) |
| Bredd | 76.6 mm (3.02 tum) |
| Tjocklek | 8.7 mm (0.34 tum) |
| Vikt | 185 g (6.53 oz) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Plast Framsida: Glas |
| Färger | Midnattsblå |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.2 tum |
| Upplösning | 720 × 1520 pixlar |
| Bildförhållande | 19:9 |
| Pixeltäthet | 271 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 78.4% |
| Skärmskydd | Vattenavvisande beläggning |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 632 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 14 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1.8 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A73 Cortex-A53 Qualcomm Kryo 250 |
| RAM-typ | LPDDR3 |
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 2GB, 3GB |
| Lagring | 32GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 10 (Quince Tart) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 13 MP, ƒ/2.0, 1.12 μm, 1/3.1" Sensorstorlek PDAF 2 MP ( Hjälplins ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Automatisk blixt Seriebildsläge Kontinuerligt fotograferingsläge Digital zoom Ansiktsigenkänning Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama Fasdetekterande autofokus (PDAF) Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30/60 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP, ƒ/2.0, 1.12 μm |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 3550 mAh |
Nätverk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b25 (1900), b26 (850), b30 (2300), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v4.2 |
| USB-portar | Micro-USB 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Motorola Moto E (2020) recensioner
Videorecensioner
Motorola Moto E (2020) bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Motorola Moto E (2020)?
Priset på Motorola Moto E (2020) är €90, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Motorola Moto E (2020)?
Motorola Moto E (2020) lanserades officiellt den Onsdagen den 10 juni 2020.
-
Finns Motorola Moto E (2020) i butikerna?
Nej, Motorola Moto E (2020) finns inte i officiella butiker eftersom den inte längre produceras. Den kan dock dyka upp hos inofficiella återförsäljare som eBay.
-
Vad väger Motorola Moto E (2020)?
Motorola Moto E (2020) väger cirka 185 gram.
-
Hur stor är skärmen på Motorola Moto E (2020)?
Skärmen på Motorola Moto E (2020) är 6.2 tum.
-
Stöder Motorola Moto E (2020) 5G-nät?
Nej, Motorola Moto E (2020) stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Motorola Moto E (2020)?
Motorola Moto E (2020) har Två kameror bak och En kamera fram.