Motorola Moto G Play (2021)
Motorola Moto G Play (2021) specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Motorola |
| Modell | Moto G Play (2021) |
| Alternativa namn | XT2093-3 (Internationell) XT2093-7 (Internationell) XT2093-DL (Internationell) XT2093DL (Internationell) |
| Tillkännagiven | Fredagen den 08 januari 2021 |
| Lanserad | Torsdagen den 14 januari 2021 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €60 |
Design
| Höjd | 166.6 mm (6.56 tum) |
| Bredd | 76 mm (2.99 tum) |
| Tjocklek | 9.4 mm (0.37 tum) |
| Vikt | 204 g (7.20 oz) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Plast |
| Färger | Blå |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.5 tum |
| Upplösning | 720 × 1600 pixlar |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 270 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 80.6% |
| Skärmskydd | Vattenavvisande beläggning |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 460 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 11 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1.8 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Qualcomm Kryo 240 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| RAM | 3GB |
| Lagring | 32GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 32GB 3GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 10 (Quince Tart) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 13 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/3.1" Sensorstorlek PDAF 0.08 MP ( Hjälplins ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30/60 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ), 1.12 μm |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Trådbunden laddning | 10 W |
Nätverk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b25 (1900), b26 (850), b30 (2300), b38 (2600), b41 (2500), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Fingeravtryckssensor Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Motorola Moto G Play (2021) recensioner
Videorecensioner
Motorola Moto G Play (2021) bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Motorola Moto G Play (2021)?
Priset på Motorola Moto G Play (2021) är €60, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Motorola Moto G Play (2021)?
Motorola Moto G Play (2021) lanserades officiellt den Torsdagen den 14 januari 2021.
-
Finns Motorola Moto G Play (2021) i butikerna?
Ja, Motorola Moto G Play (2021) finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Motorola Moto G Play (2021)?
Motorola Moto G Play (2021) väger cirka 204 gram.
-
Hur stor är skärmen på Motorola Moto G Play (2021)?
Skärmen på Motorola Moto G Play (2021) är 6.5 tum.
-
Stöder Motorola Moto G Play (2021) 5G-nät?
Nej, Motorola Moto G Play (2021) stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Motorola Moto G Play (2021)?
Motorola Moto G Play (2021) har Två kameror bak och En kamera fram.