Motorola Moto G37 Power
Motorola Moto G37 Power specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Motorola |
| Modell | Moto G37 Power |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 29 april 2026 |
| Lanserad | Fredagen den 01 maj 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €300 |
Design
| Höjd | 166.2 mm (6.54 tum) |
| Bredd | 76.5 mm (3.01 tum) |
| Tjocklek | 8.8 mm (0.35 tum) |
| Vikt | 215 g (7.58 oz) |
| Material | Baksida: silikonpolymer (eko-läder) Ram: Plast Framsida: Gorilla Glass 7i |
| Färger | Blå, Grå, Röd |
| Skyddsklassning | IP64 |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.67 tum |
| Upplösning | 720 × 1604 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 264 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 84.3% |
| Maximal ljusstyrka | 1050 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass 7i-glas, MIL-STD-810H-certifierad |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Dimensity 6300 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.4 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.4 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 2.2 |
| Varianter | 128GB 4GB RAM 256GB 4GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 50 MP, ƒ/1.8, 0.61 μm PDAF |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Dual-LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP, ƒ/2.0, 1.12 μm |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 7000 mAh |
| Trådbunden laddning | 30 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| Ljud | Högupplöst ljud, Stereohögtalare |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Motorola Moto G37 Power bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Motorola Moto G37 Power?
Priset på Motorola Moto G37 Power är €300, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När förväntas Motorola Moto G37 Power lanseras?
Motorola Moto G37 Power släpps den Fredagen den 01 maj 2026.
-
Finns Motorola Moto G37 Power i butikerna?
Nej, Motorola Moto G37 Power är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Vad väger Motorola Moto G37 Power?
Motorola Moto G37 Power väger cirka 215 gram.
-
Hur stor är skärmen på Motorola Moto G37 Power?
Skärmen på Motorola Moto G37 Power är 6.67 tum.
-
Stöder Motorola Moto G37 Power 5G-nät?
Ja, Motorola Moto G37 Power stöder 5G på band n1, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n71, n75, n77, n78.
-
Hur många kameror har Motorola Moto G37 Power?
Motorola Moto G37 Power har En kamera bak och En kamera fram.