Motorola Razr 2026
Motorola Razr 2026 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Motorola |
| Modell | Razr 2026 |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 29 april 2026 |
| Lanserad | Torsdagen den 14 maj 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €690 |
Design
| Höjd | 171.3 mm (6.74 tum) |
| Bredd | 74 mm (2.91 tum) |
| Tjocklek | 7.3 mm (0.29 tum) |
| Vikt | 188 g (6.63 oz) |
| Material | Ram: Aluminium Framsida: Gorilla Glass (hopfälld) Framsida: Plast (Uppfälld) Gångjärn: titan |
| Färger | Grön, Lila, Vit |
| Tålighet | Vattentålig (upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP48 |
Skärm
| Skärmtyp | Vikbar LTPO AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.9 tum |
| Upplösning | 1080 × 2640 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Pixeltäthet | 413 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 84.9% |
| Maximal ljusstyrka | 3000 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Victus-glas, Kompatibel med MIL-STD-810H |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger Kapacitiv pekskärm Dolby Vision HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Mediatek Dimensity 7400X |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2600 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.6 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP, ƒ/1.7 ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/1.95" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) 50 MP, ƒ/2.0, 122° ( Ultravidvinkel ), 1.28 μm, 1/2.76" Sensorstorlek |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 32 MP, ƒ/2.4 ( Vidvinkel ), 0.7 μm, 1/3.14" Sensorstorlek |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Typ | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 4800 mAh |
| Trådbunden laddning | 30 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 15 W |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Tri-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Dolby Atmos, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Motorola Razr 2026 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Motorola Razr 2026?
Priset på Motorola Razr 2026 är €690, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När förväntas Motorola Razr 2026 lanseras?
Motorola Razr 2026 släpps den Torsdagen den 14 maj 2026.
-
Finns Motorola Razr 2026 i butikerna?
Nej, Motorola Razr 2026 är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Vad väger Motorola Razr 2026?
Motorola Razr 2026 väger cirka 188 gram.
-
Hur stor är skärmen på Motorola Razr 2026?
Skärmen på Motorola Razr 2026 är 6.9 tum.
-
Stöder Motorola Razr 2026 5G-nät?
Ja, Motorola Razr 2026 stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78.
-
Hur många kameror har Motorola Razr 2026?
Motorola Razr 2026 har Två kameror bak och En kamera fram.