Nokia 3 V
Nokia 3 V specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Nokia |
| Modell | 3 V |
| Tillkännagiven | Fredagen den 23 augusti 2019 |
| Lanserad | Fredagen den 23 augusti 2019 |
| Status | Utgången |
| Priser | €140 |
Design
| Höjd | 161.2 mm (6.35 tum) |
| Bredd | 76.2 mm (3.00 tum) |
| Tjocklek | 9.1 mm (0.36 tum) |
| Vikt | 188 g (6.63 oz) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Plast Framsida: Glas |
| Färger | Blå |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.26 tum |
| Upplösning | 720 × 1520 pixlar |
| Bildförhållande | 19:9 |
| Pixeltäthet | 269 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 79.6% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 429 |
| Processorkärnor | 4 |
| Tillverkningsprocess | 12 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR3 |
| GPU | Qualcomm Adreno 504 |
| RAM | 2GB |
| Lagring | 16GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 16GB 2GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 9.0 (Pie), Kan uppgraderas till Android 10 (Quince Tart) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 13 MP, ƒ/2.2, 1.12 μm, 1/3.1" Sensorstorlek Automatisk blixt |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Kontinuerligt fotograferingsläge Digital zoom Exponeringskompensation Ansiktsigenkänning Geotaggning Högdynamiskt omfång (HDR) ISO-inställningar Panorama Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP, ƒ/2.2, 27 mm ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/5.0" Sensorstorlek |
| Videostöd | Ja |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 4000 mAh |
| Trådbunden laddning | 10 W |
Nätverk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b4 (1700), b5 (850), b8 (900), b13 (700 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v4.2 |
| USB-portar | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Nokia 3 V bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Nokia 3 V?
Priset på Nokia 3 V är €140, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Nokia 3 V?
Nokia 3 V lanserades officiellt den Fredagen den 23 augusti 2019.
-
Finns Nokia 3 V i butikerna?
Nej, Nokia 3 V finns inte i officiella butiker eftersom den inte längre produceras. Den kan dock dyka upp hos inofficiella återförsäljare som eBay.
-
Vad väger Nokia 3 V?
Nokia 3 V väger cirka 188 gram.
-
Hur stor är skärmen på Nokia 3 V?
Skärmen på Nokia 3 V är 6.26 tum.
-
Hur många kameror har Nokia 3 V?
Nokia 3 V har En kamera bak och En kamera fram.