Nothing Phone (4a)
Nothing Phone (4a) specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Nothing |
| Modell | Phone (4a) |
| Alternativa namn | A069 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 05 mars 2026 |
| Lanserad | Torsdagen den 05 mars 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €389 £379 ₹31,449 |
Design
| Höjd | 164 mm (6.46 tum) |
| Bredd | 77.6 mm (3.06 tum) |
| Tjocklek | 8.6 mm (0.34 tum) |
| Vikt | 204 g (7.20 oz) |
| Material | Baksida: Glas Ram: Plast Framsida: Gorilla Glass 7i |
| Färger | Svart, Blå, Rosa, Vit |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (mot vattensprut) Vattentålig enligt tillverkaren (upp till 25 cm i 20 min) |
| Skyddsklassning | IP64 |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.78 tum |
| Upplösning | 1224 × 2720 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 440 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 87.2% |
| Maximal ljusstyrka | 4500 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass 7i-glas, Mohs nivå 5 |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger 2160Hz PWM Dimming Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm Stöd för Ultra HDR-bilder |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2700 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 2.7 GHz – Kryo Prime (Cortex-A720) 3x 2.4 GHz – Kryo Gold (Cortex-A720) 4x 1.8 GHz – Kryo Silver (Cortex-A520) |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 810 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava), med upp till 3 större Android-uppgraderingar |
| Gränssnitt | Nothing OS 4.1 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 50 MP, ƒ/1.9, 24 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/1.57" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.9, 80 mm ( Periskop-telefoto ), 0.64 μm, x3.5 Optisk zoom, 1/2.75" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 15 mm, 120° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensorstorlek |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Panorama Ultra XDR |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Videofunktioner | Dolby Vision HDR, Gyro-EIS, Optisk bildstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 32 MP, ƒ/2.2, 22 mm ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/3.42" Sensorstorlek |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 5080 mAh (Internationell) 5400 mAh (India) |
| Trådbunden laddning | 50 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning Trådbunden laddning från 0–100% på 64 minuter (enligt uppgift) Trådbunden laddning från 0–50 % på 22 minuter (enligt specifikation) |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Optisk fingeravtryckssensor under skärmen Närhetssensor |
| Extra funktioner | 63 mini-LED, 6 individuellt adresserbara zoner |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Nothing Phone (4a) bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Nothing Phone (4a)?
Priset på Nothing Phone (4a) är €389, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Nothing Phone (4a)?
Nothing Phone (4a) lanserades officiellt den Torsdagen den 05 mars 2026.
-
Finns Nothing Phone (4a) i butikerna?
Ja, Nothing Phone (4a) finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Nothing Phone (4a)?
Nothing Phone (4a) väger cirka 204 gram.
-
Hur stor är skärmen på Nothing Phone (4a)?
Skärmen på Nothing Phone (4a) är 6.78 tum.
-
Stöder Nothing Phone (4a) 5G-nät?
Ja, Nothing Phone (4a) stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78.
-
Hur många kameror har Nothing Phone (4a)?
Nothing Phone (4a) har Tre kameror bak och En kamera fram.