OnePlus Pad 4
OnePlus Pad 4 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | OnePlus |
| Modell | Pad 4 |
| Tillkännagiven | Fredagen den 24 april 2026 |
| Lanserad | Torsdagen den 30 april 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €600 |
Design
| Höjd | 289.7 mm (11.41 tum) |
| Bredd | 209.8 mm (8.26 tum) |
| Tjocklek | 5.9 mm (0.23 tum) |
| Vikt | 672 g (23.70 oz) |
| Material | Baksida: Aluminium Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Brun, Grön |
| Designdetaljer | Magnetisk tillbehörskontakt, Stöd för stylus |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 13.2 tum |
| Upplösning | 2400 × 3392 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 144 Hz |
| Pixeltäthet | 315 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 87.2% |
| Maximal ljusstyrka | 1000 cd/m² |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Nej |
| Skärmfunktioner | 68 miljarder färger Kapacitiv pekskärm Dolby Vision Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 3 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 4.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagring | 256GB, 512GB |
| Lagringstyp | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | OxygenOS 16 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 13 MP |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Färgspektrumsensor |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 13380 mAh |
| Trådbunden laddning | 80 W |
Nätverk
| Mobilnät | Nej |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v6.0 |
| USB-portar | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Nej |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | 8 högtalare, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Närhetssensor (endast tillbehör) |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
OnePlus Pad 4 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar OnePlus Pad 4?
Priset på OnePlus Pad 4 är €600, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När förväntas OnePlus Pad 4 lanseras?
OnePlus Pad 4 släpps den Torsdagen den 30 april 2026.
-
Finns OnePlus Pad 4 i butikerna?
Nej, OnePlus Pad 4 är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Vad väger OnePlus Pad 4?
OnePlus Pad 4 väger cirka 672 gram.
-
Hur stor är skärmen på OnePlus Pad 4?
Skärmen på OnePlus Pad 4 är 13.2 tum.
-
Hur många kameror har OnePlus Pad 4?
OnePlus Pad 4 har En kamera bak och En kamera fram.