OnePlus RT
OnePlus RT specifikationer
Allmänt
| Varumärke | OnePlus |
| Modell | RT |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 16 december 2021 |
| Lanserad | Onsdagen den 01 december 2021 |
| Status | Inställd |
Design
| Höjd | 162.2 mm (6.39 tum) |
| Bredd | 74.6 mm (2.94 tum) |
| Tjocklek | 8.3 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 198 g (6.98 oz) |
| Färger | Svart, Blå, Silver |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.62 tum |
| Upplösning | 1080 × 2400 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 398 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 87.4% |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 5 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.84 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-X1 Cortex-A78 Cortex-A55 Qualcomm Kryo 680 |
| RAM-typ | LPDDR4X, LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 660 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake) |
| Gränssnitt | ColorOS 11.3 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 50 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm Optisk bildstabilisering (OIS) 16 MP, ƒ/2.2, 14 mm ( Ultravidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.6" Sensorstorlek 2 MP, ƒ/2.4 ( Makro ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Dual-LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Videofunktioner | Auto HDR, Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 16 MP, ƒ/2.4 ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.06" Sensorstorlek Automatisk HDR |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 4500 mAh |
| Utbytbarhet | Icke utbytbart |
| Trådbunden laddning | 65 W |
| Snabbladdning | Ja |
Nätverk
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE-A (CA) Cat18 1200/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/a/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GPS (L1 & L5), GALILEO, GLONASS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Gyroskop Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
OnePlus RT bilder
Vanliga frågor
-
När förväntas OnePlus RT lanseras?
OnePlus RT släpps inte eftersom den har ställts in.
-
Finns OnePlus RT i butikerna?
Nej, OnePlus RT finns inte i butiker eftersom den har ställts in.
-
Vad väger OnePlus RT?
OnePlus RT väger cirka 198 gram.
-
Hur stor är skärmen på OnePlus RT?
Skärmen på OnePlus RT är 6.62 tum.
-
Hur många kameror har OnePlus RT?
OnePlus RT har Tre kameror bak och En kamera fram.