Oppo A6c
Oppo A6c specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Oppo |
| Modell | A6c |
| Alternativa namn | CPH2895 (Internationell) PMC110 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 01 april 2026 |
| Lanserad | Onsdagen den 01 april 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €130 |
Design
| Höjd | 166.5 mm (6.56 tum) |
| Bredd | 78.5 mm (3.09 tum) |
| Tjocklek | 8.9 mm (0.35 tum) |
| Vikt | 215 g (7.58 oz) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Plast Framsida: Glas |
| Färger | Brun, Lila, Vit |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (mot vattensprut) |
| Skyddsklassning | IP64 |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.75 tum |
| Upplösning | 720 × 1570 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 256 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 85.2% |
| Maximal ljusstyrka | 700 cd/m² |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Unisoc T7250 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 12 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1800 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 1.8 GHz – Cortex-A75 6x 1.6 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 @850MHz (1 kärnor) |
| RAM | 4GB |
| Lagring | 64GB, 128GB |
| Lagringstyp | UFS 2.2 |
| Varianter | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
| Gränssnitt | ColorOS 15 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 13 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 7000 mAh |
| Trådbunden laddning | 15 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Datahastighet | LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Oppo A6c bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Oppo A6c?
Priset på Oppo A6c är €130, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Oppo A6c?
Oppo A6c lanserades officiellt den Onsdagen den 01 april 2026.
-
Finns Oppo A6c i butikerna?
Ja, Oppo A6c finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Oppo A6c?
Oppo A6c väger cirka 215 gram.
-
Hur stor är skärmen på Oppo A6c?
Skärmen på Oppo A6c är 6.75 tum.
-
Stöder Oppo A6c 5G-nät?
Nej, Oppo A6c stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Oppo A6c?
Oppo A6c har En kamera bak och En kamera fram.