Oppo Find X9s Pro
Oppo Find X9s Pro specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Oppo |
| Modell | Find X9s Pro |
| Alternativa namn | PME110 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Tisdagen den 21 april 2026 |
| Lanserad | Tisdagen den 21 april 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €750 |
Design
| Höjd | 150.5 mm (5.93 tum) |
| Bredd | 71.7 mm (2.82 tum) |
| Tjocklek | 8.4 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 198 g (6.98 oz) |
| Färger | Grön, Orange, Titan, Vit |
| Tålighet | Damm- och vattentålig (tål högtrycksvattenstrålar; nedsänkbar upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68, IP69 |
Skärm
| Skärmtyp | LTPO AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.32 tum |
| Upplösning | 1216 × 2640 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 144 Hz |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 460 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 90.7% |
| Maximal ljusstyrka | 1800 cd/m² |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger 3840Hz PWM Dimming Kapacitiv pekskärm Dolby Vision HDR Vivid Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Dimensity 9500 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 3 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 4.21 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 4.21 GHz – C1-Ultra 3x 3.5 GHz – C1-Premium 4x 2.7 GHz – C1-Pro |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | ARM Mali-G1 Ultra MC12 (12 kärnor) |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagring | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstyp | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | ColorOS 16 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 200 MP, ƒ/1.6, 23 mm ( Vidvinkel ), 0.56 μm, 1/1.4" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 200 MP, ƒ/2.6, 65 mm ( Periskop-telefoto ), x2.8 Optisk zoom, 1/1.56" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (beroende på region) PDAF 50 MP, ƒ/2.0, 15 mm, 120° ( Ultravidvinkel ) PDAF |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt med multifokus |
| Funktioner | Färgspektrumsensor Hasselblad färgkalibrering Hasselblad Ultra HD Högdynamiskt omfång (HDR) Autofokus (AF) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | 3D LUT, Dolby Vision HDR, Gyro-EIS, Optisk bildstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 32 MP, ƒ/2.4, 21 mm ( Vidvinkel ) |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Batteri
| Typ | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 7025 mAh |
| Trådbunden laddning | 80 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 50 W |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 1800 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n18 (850), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n34 (2100), n38 (2600), n39 (1900), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v6.1 |
| USB-portar | USB Type-C USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a & B2b), GALILEO (E1 & E5a & E5b), GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Ultraljudsfingeravtryckssensor under skärmen |
| Extra funktioner | Programmerbar strömförsörjning (PPS) Universell specifikation för snabbladdning (UFCS) USB Power Delivery |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Oppo Find X9s Pro bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Oppo Find X9s Pro?
Priset på Oppo Find X9s Pro är €750, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Oppo Find X9s Pro?
Oppo Find X9s Pro lanserades officiellt den Tisdagen den 21 april 2026.
-
Finns Oppo Find X9s Pro i butikerna?
Ja, Oppo Find X9s Pro finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Oppo Find X9s Pro?
Oppo Find X9s Pro väger cirka 198 gram.
-
Hur stor är skärmen på Oppo Find X9s Pro?
Skärmen på Oppo Find X9s Pro är 6.32 tum.
-
Stöder Oppo Find X9s Pro 5G-nät?
Ja, Oppo Find X9s Pro stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n18, n25, n26, n28, n34, n38, n39, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79.
-
Hur många kameror har Oppo Find X9s Pro?
Oppo Find X9s Pro har Tre kameror bak och En kamera fram.