Oscal C70
Oscal C70 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Oscal |
| Modell | C70 |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 20 april 2023 |
| Lanserad | Måndagen den 01 maj 2023 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €80 |
Design
| Höjd | 163.2 mm (6.43 tum) |
| Bredd | 75.2 mm (2.96 tum) |
| Tjocklek | 8.8 mm (0.35 tum) |
| Vikt | 192 g (6.77 oz) |
| Färger | Dim skoggrön färg, Stardust Grå färg, Sommar himmelsblå färg |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.56 tum |
| Upplösning | 720 × 1600 pixlar |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 267 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 84.7% |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Unisoc T606 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 12 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 1.6 GHz – Cortex-A75 6x 1.6 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MP1 |
| RAM | 6GB |
| Lagring | 128GB |
| Lagringstyp | UFS 2.1 |
| Varianter | 128GB 6GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 12 (Snow Cone) |
| Gränssnitt | Doke OS 3.1 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensorstorlek PDAF 0.08 MP ( Hjälplins ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 5180 mAh |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b7 (2600), b8 (900), b19 (800), b20 (800), b40 (2300 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | USB Type-C USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Oscal C70 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Oscal C70?
Priset på Oscal C70 är €80, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Oscal C70?
Oscal C70 lanserades officiellt den Måndagen den 01 maj 2023.
-
Finns Oscal C70 i butikerna?
Ja, Oscal C70 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Oscal C70?
Oscal C70 väger cirka 192 gram.
-
Hur stor är skärmen på Oscal C70?
Skärmen på Oscal C70 är 6.56 tum.
-
Stöder Oscal C70 5G-nät?
Nej, Oscal C70 stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Oscal C70?
Oscal C70 har Två kameror bak och En kamera fram.