RugOne Xever 8
RugOne Xever 8 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | RugOne |
| Modell | Xever 8 |
| Tillkännagiven | Fredagen den 01 maj 2026 |
| Lanserad | Fredagen den 01 maj 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €430 |
Design
| Höjd | 168 mm (6.61 tum) |
| Bredd | 80 mm (3.15 tum) |
| Tjocklek | 14 mm (0.55 tum) |
| Vikt | 320 g (11.29 oz) |
| Färger | Svart, Ljusbrun |
| Tålighet | Damm- och vattentålig (tål högtrycksvattenstrålar; nedsänkbart upp till 2 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68, IP69K |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.5 tum |
| Upplösning | 1080 × 2400 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 405 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 75.9% |
| Maximal ljusstyrka | 680 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass 3-glas, Stöttålig (upp till 2 m), Kompatibel med MIL-STD-810H |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Nej |
| Skärmfunktioner | 670Hz PWM Dimming Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Helio G200 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2200 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.2 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| RAM | 8GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 2.2 |
| Varianter | 256GB 8GB RAM 128GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava), med upp till 3 större Android-uppgraderingar |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 64 MP, ƒ/1.9 ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/1.7" Sensorstorlek PDAF 20 MP, ƒ/1.8 ( Nattseende ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Dual-LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps 720p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 32 MP, ƒ/2.5 ( Vidvinkel ), 0.7 μm |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps 720p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 4800 mAh |
| Utbytbarhet | Utbytbart |
| Trådbunden laddning | 18 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| Datahastighet | LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| Ljud | Hi-fi-ljud, Stereohögtalare, Upp till 117 dB |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
| Extra funktioner | Dedikerad ficklampa med 230 lumen |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
RugOne Xever 8 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar RugOne Xever 8?
Priset på RugOne Xever 8 är €430, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades RugOne Xever 8?
RugOne Xever 8 lanserades officiellt den Fredagen den 01 maj 2026.
-
Finns RugOne Xever 8 i butikerna?
Ja, RugOne Xever 8 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger RugOne Xever 8?
RugOne Xever 8 väger cirka 320 gram.
-
Hur stor är skärmen på RugOne Xever 8?
Skärmen på RugOne Xever 8 är 6.5 tum.
-
Stöder RugOne Xever 8 5G-nät?
Nej, RugOne Xever 8 stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har RugOne Xever 8?
RugOne Xever 8 har Två kameror bak och En kamera fram.