Samsung Galaxy S10e
Samsung Galaxy S10e specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Samsung |
| Modell | Galaxy S10e |
| Alternativa namn | SM-G970F/DS (Internationell) SM-G970U (Amerikas Förenta Stater) SM-G970W (Kanada) SM-G970F (Internationell) SM-G9700 (Internationell) SM-G970U1 (Internationell) SM-G970N (Internationell) SM-G970X (Internationell) |
| Tillkännagiven | Fredagen den 08 mars 2019 |
| Lanserad | Fredagen den 08 mars 2019 |
| Status | Utgången |
| Priser | €130 |
Design
| Höjd | 142.2 mm (5.60 tum) |
| Bredd | 69.9 mm (2.75 tum) |
| Tjocklek | 7.9 mm (0.31 tum) |
| Vikt | 150 g (5.29 oz) |
| Material | Baksida: Gorilla Glass 5 Ram: Aluminium Framsida: Gorilla-glas 5 |
| Färger | Kanarie gul, Flamingo rosa färg, Prism Black, Prisma blå färg, Prisma grön färg, Prisma vit |
| Tålighet | Dammbeständig Vattentålighet |
| Skyddsklassning | IP68 |
Skärm
| Skärmtyp | Dynamic AMOLED |
| Skärmstorlek | 5.8 tum |
| Upplösning | 1080 × 2280 pixlar |
| Bildförhållande | 19:9 |
| Pixeltäthet | 438 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 83.3% |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass 5-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Samsung Exynos 9820 (Internationell) Qualcomm Snapdragon 855 (Amerikas Förenta Stater) Qualcomm Snapdragon 855 (Kina) |
| Processorkärnor | 8 (Internationell) 8 (Amerikas Förenta Stater) 8 (Kina) |
| Tillverkningsprocess | 8 nm (Internationell) 7 nm (Amerikas Förenta Stater) 7 nm (Kina) |
| Maximal CPU-frekvens | 2.7 GHz (Internationell) 2.84 GHz (Amerikas Förenta Stater) 2.84 GHz (Kina) |
| CPU-arkitektur | 64-bit (Internationell) 64-bit (Amerikas Förenta Stater) 64-bit (Kina) |
| Mikroarkitektur | 2x 2.73 GHz – Mongoose M4 2x 2.31 GHz – Cortex-A75 4x 1.95 GHz – Cortex-A55 (Internationell) 1x 2.84 GHz – Cortex-A76 3x 2.42 GHz – Cortex-A76 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 (Amerikas Förenta Stater) 1x 2.84 GHz – Cortex-A76 3x 2.42 GHz – Cortex-A76 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 (Kina) |
| RAM-typ | LPDDR4X (Internationell) LPDDR4X (Amerikas Förenta Stater) LPDDR4X (Kina) |
| GPU | ARM Mali-G76 MP12 (Internationell) Qualcomm Adreno 640 (Amerikas Förenta Stater) Qualcomm Adreno 640 (Kina) |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 2.1 |
| Varianter | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 9.0 (Pie), Kan uppgraderas till Android 12 (Snow Cone) |
| Gränssnitt | Samsung One UI 4.1 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 12 MP, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF Optisk bildstabilisering (OIS) 16 MP, ƒ/2.2, 12 mm ( Ultravidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.1" Sensorstorlek Superstabil video |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Automatiskt HDR Kontinuerligt fotograferingsläge Digital zoom Exponeringskompensation Ansiktsigenkänning ISO-inställningar Panorama Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps 720p @ 960 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR10+, Optisk bildstabilisering (OIS), Stereo ljudinspelning |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 10 MP, ƒ/1.9, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.22 μm, 1/3" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 3100 mAh |
| Utbytbarhet | Icke utbytbart |
| Trådbunden laddning | 15 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 15 W |
| Snabbladdning | Ja |
| Funktioner | Qi trådlös laddning Omvänd trådlös laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE (7CA) Cat20 2000/150 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | USB Type-C 3.1 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| Ljud | Stöd för ljud med hög bithastighet, Stereohögtalare, Justerad av AKG |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Gyroskop Närhetssensor |
| Extra funktioner | ANT+ |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Samsung Galaxy S10e recensioner
Videorecensioner
Samsung Galaxy S10e bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Samsung Galaxy S10e?
Priset på Samsung Galaxy S10e är €130, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Samsung Galaxy S10e?
Samsung Galaxy S10e lanserades officiellt den Fredagen den 08 mars 2019.
-
Finns Samsung Galaxy S10e i butikerna?
Nej, Samsung Galaxy S10e finns inte i officiella butiker eftersom den inte längre produceras. Den kan dock dyka upp hos inofficiella återförsäljare som eBay.
-
Vad väger Samsung Galaxy S10e?
Samsung Galaxy S10e väger cirka 150 gram.
-
Hur stor är skärmen på Samsung Galaxy S10e?
Skärmen på Samsung Galaxy S10e är 5.8 tum.
-
Hur många kameror har Samsung Galaxy S10e?
Samsung Galaxy S10e har Två kameror bak och En kamera fram.