Samsung Galaxy S21 5G
Samsung Galaxy S21 5G specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Samsung |
| Modell | Galaxy S21 5G |
| Alternativa namn | G991B (Internationell) SM-G991B/DS (Internationell) SM-G991U (Amerikas Förenta Stater) SM-G991W (Kanada) SM-G9910 (Kina) SM-G991B (Internationell) SM-G991U1 (Internationell) SM-G991N (Internationell) SM-G991Q (Internationell) SCG09 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 14 januari 2021 |
| Lanserad | Fredagen den 29 januari 2021 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | £150.76 €182.95 $144.95 C$254.99 |
Design
| Höjd | 151.7 mm (5.97 tum) |
| Bredd | 71.2 mm (2.80 tum) |
| Tjocklek | 7.9 mm (0.31 tum) |
| Vikt | 169 g (5.96 oz) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Aluminium Framsida: Gorilla Victus-glas |
| Färger | Grå, Rosa, Lila, Vit |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (nedsänkbart upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68 |
Skärm
| Skärmtyp | Dynamic AMOLED 2X |
| Skärmstorlek | 6.2 tum |
| Upplösning | 1080 × 2400 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 421 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 87.2% |
| Maximal ljusstyrka | 1300 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Victus-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Samsung Exynos 2100 (Internationell) Qualcomm Snapdragon 888 (Amerikas Förenta Stater) Qualcomm Snapdragon 888 (Kina) |
| Processorkärnor | 8 (Internationell) 8 (Amerikas Förenta Stater) 8 (Kina) |
| Tillverkningsprocess | 5 nm (Internationell) 5 nm (Amerikas Förenta Stater) 5 nm (Kina) |
| Maximal CPU-frekvens | 2.91 GHz (Internationell) 2.84 GHz (Amerikas Förenta Stater) 2.84 GHz (Kina) |
| CPU-arkitektur | 64-bit (Internationell) 64-bit (Amerikas Förenta Stater) 64-bit (Kina) |
| Mikroarkitektur | 1x 2.91 GHz – Cortex-X1 3x 2.81 GHz – Cortex-A78 4x 2.2 GHz – Cortex-A55 (Internationell) 1x 2.84 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 (Amerikas Förenta Stater) 1x 2.84 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 (Kina) |
| RAM-typ | LPDDR5 (Internationell) LPDDR5 (Amerikas Förenta Stater) LPDDR5 (Kina) |
| GPU | ARM Mali-G78 MP14 (Internationell) Qualcomm Adreno 660 (Amerikas Förenta Stater) Qualcomm Adreno 660 (Kina) |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake), med upp till 4 större Android-uppgraderingar |
| Gränssnitt | Samsung One UI 7 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 12 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.8 μm, 1/1.76" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF Optisk bildstabilisering (OIS) 64 MP, ƒ/2.0, 29 mm ( Telefoto ), 0.8 μm, x1.1 Optisk zoom, 1/1.72" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 13 mm, 120° ( Ultravidvinkel ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensorstorlek Superstabil video |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Automatiskt HDR Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 4320p @ 24 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR10+, Stereo ljudinspelning |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.22 μm, 1/3.24" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 4000 mAh |
| Trådbunden laddning | 25 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 15 W |
| Funktioner | Qi trådlös laddning Omvänd trådlös laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G (5+ Gbps DL), LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500), n260 (39000), n261 (28000 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stöd för ljud med hög bithastighet, Stereohögtalare |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Ultraljudsfingeravtryckssensor under skärmen |
| Extra funktioner | Samsung DeX USB Power Delivery 3.0 Stöd för trådlös Samsung DeX (skrivbordsupplevelse) |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Samsung Galaxy S21 5G recensioner
Videorecensioner
Samsung Galaxy S21 5G bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Samsung Galaxy S21 5G?
Priset på Samsung Galaxy S21 5G är €182.95, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Samsung Galaxy S21 5G?
Samsung Galaxy S21 5G lanserades officiellt den Fredagen den 29 januari 2021.
-
Finns Samsung Galaxy S21 5G i butikerna?
Ja, Samsung Galaxy S21 5G finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Samsung Galaxy S21 5G?
Samsung Galaxy S21 5G väger cirka 169 gram.
-
Hur stor är skärmen på Samsung Galaxy S21 5G?
Skärmen på Samsung Galaxy S21 5G är 6.2 tum.
-
Stöder Samsung Galaxy S21 5G 5G-nät?
Ja, Samsung Galaxy S21 5G stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n260, n261.
-
Hur många kameror har Samsung Galaxy S21 5G?
Samsung Galaxy S21 5G har Tre kameror bak och En kamera fram.