Samsung Galaxy S22+ 5G
Samsung Galaxy S22+ 5G specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Samsung |
| Modell | Galaxy S22+ 5G |
| Alternativa namn | S906B (Internationell) SM-S906B/DS (Internationell) SM-S906U (Amerikas Förenta Stater) SM-S906W (Kanada) SM-S9060 (Kina) SM-S906B (Internationell) SM-S906U1 (Internationell) SM-S906N (Internationell) SM-S906E (Internationell) SM-S906E/DS (Internationell) SM-S906L (Internationell) |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 09 februari 2022 |
| Lanserad | Fredagen den 25 februari 2022 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €216.99 $199.44 £298 |
Design
| Höjd | 157.4 mm (6.20 tum) |
| Bredd | 75.8 mm (2.98 tum) |
| Tjocklek | 7.6 mm (0.30 tum) |
| Vikt | 195 g (6.88 oz) |
| Material | Baksida: Gorilla Glass Victus+ Ram: Aluminium Framsida: Gorilla Glass Victus+ |
| Färger | Svart, mörkblå, Grön, Grå, Lila, Röd, Vit |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (nedsänkbart upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68 |
| Designdetaljer | Armor aluminiumram |
Skärm
| Skärmtyp | Dynamic AMOLED 2X |
| Skärmstorlek | 6.6 tum |
| Upplösning | 1080 × 2340 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 393 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 88.3% |
| Maximal ljusstyrka | 1750 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Victus+-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Samsung Exynos 2200 (Internationell) Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (Internationell) |
| Processorkärnor | 8 (Internationell) 8 (Internationell) |
| Tillverkningsprocess | 4 nm (Internationell) 4 nm (Internationell) |
| Maximal CPU-frekvens | 2.8 GHz (Internationell) 3.0 GHz (Internationell) |
| CPU-arkitektur | 64-bit (Internationell) 64-bit (Internationell) |
| Mikroarkitektur | 1x 2.8 GHz – Cortex-X2 3x 2.52 GHz – Cortex-A710 4x 1.82 GHz – Cortex-A510 (Internationell) 1x 3.0 GHz – Cortex-X2 3x 2.5 GHz – Cortex-A710 4x 1.8 GHz – Cortex-A510 (Internationell) |
| RAM-typ | LPDDR5 (Internationell) LPDDR5 (Internationell) |
| GPU | Samsung Xclipse 920 (Internationell) Qualcomm Adreno 730 (Internationell) |
| RAM | 8GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 12 (Snow Cone), med upp till 4 större Android-uppgraderingar |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 50 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF Optisk bildstabilisering (OIS) 10 MP, ƒ/2.4, 70 mm ( Telefoto ), 1.0 μm, x3 Optisk zoom, 1/3.94" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 13 mm, 120° ( Ultravidvinkel ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensorstorlek Superstabil video |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Automatiskt HDR Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 4320p @ 24 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR10+, Stereo ljudinspelning |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.22 μm, 1/3.24" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 4500 mAh |
| Trådbunden laddning | 45 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 15 W |
| Funktioner | Qi trådlös laddning Omvänd trådlös laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G (5+ Gbps DL), LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n260 (39000), n261 (28000 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-portar | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stöd för ljud med hög bithastighet, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Ultraljudsfingeravtryckssensor under skärmen |
| Extra funktioner | Samsung DeX Samsung Wireless DeX (stöd för skrivbordsupplevelse) Stöd för Ultra Wideband (UWB) USB Power Delivery 3.0 |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Samsung Galaxy S22+ 5G recensioner
Videorecensioner
Samsung Galaxy S22+ 5G bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Samsung Galaxy S22+ 5G?
Priset på Samsung Galaxy S22+ 5G är €216.99, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Samsung Galaxy S22+ 5G?
Samsung Galaxy S22+ 5G lanserades officiellt den Fredagen den 25 februari 2022.
-
Finns Samsung Galaxy S22+ 5G i butikerna?
Ja, Samsung Galaxy S22+ 5G finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Samsung Galaxy S22+ 5G?
Samsung Galaxy S22+ 5G väger cirka 195 gram.
-
Hur stor är skärmen på Samsung Galaxy S22+ 5G?
Skärmen på Samsung Galaxy S22+ 5G är 6.6 tum.
-
Stöder Samsung Galaxy S22+ 5G 5G-nät?
Ja, Samsung Galaxy S22+ 5G stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n260, n261.
-
Hur många kameror har Samsung Galaxy S22+ 5G?
Samsung Galaxy S22+ 5G har Tre kameror bak och En kamera fram.