Samsung Galaxy S22 Ultra 5G
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Samsung |
| Modell | Galaxy S22 Ultra 5G |
| Alternativa namn | S908B (Internationell) SM-S908B/DS (Internationell) SM-S908U (Amerikas Förenta Stater) SM-S908W (Kanada) SM-S9080 (Kina) SM-S908B (Internationell) SM-S908U1 (Internationell) SM-S908N (Internationell) SM-S908E (Internationell) SM-S908E/DS (Internationell) |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 09 februari 2022 |
| Lanserad | Fredagen den 25 februari 2022 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €309 $325 £269 ₹79,999 |
Design
| Höjd | 163.3 mm (6.43 tum) |
| Bredd | 77.9 mm (3.07 tum) |
| Tjocklek | 8.9 mm (0.35 tum) |
| Vikt | 228 g (8.04 oz) |
| Material | Baksida: Gorilla Glass Victus+ Ram: Aluminium Framsida: Gorilla Glass Victus+ |
| Färger | Svart, Blå, Grön, Lila, Röd, Vit, Gul |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (nedsänkbart upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68 |
| Designdetaljer | Armor aluminiumram, Stylusstöd (2,8 ms latens) med Bluetooth, accelerometer och gyroskop |
Skärm
| Skärmtyp | Dynamic AMOLED 2X |
| Skärmstorlek | 6.8 tum |
| Upplösning | 1440 × 3088 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 19.3:9 |
| Pixeltäthet | 500 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 90.2% |
| Maximal ljusstyrka | 1750 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Victus+-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Samsung Exynos 2200 (Aruba) Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (Internationell) |
| Processorkärnor | 8 (Aruba) 8 (Internationell) |
| Tillverkningsprocess | 4 nm (Aruba) 4 nm (Internationell) |
| Maximal CPU-frekvens | 2.8 GHz (Aruba) 3.0 GHz (Internationell) |
| CPU-arkitektur | 64-bit (Aruba) 64-bit (Internationell) |
| Mikroarkitektur | 1x 2.8 GHz – Cortex-X2 3x 2.52 GHz – Cortex-A710 4x 1.82 GHz – Cortex-A510 (Aruba) 1x 3.0 GHz – Cortex-X2 3x 2.5 GHz – Cortex-A710 4x 1.8 GHz – Cortex-A510 (Internationell) |
| RAM-typ | LPDDR5 (Aruba) LPDDR5 (Internationell) |
| GPU | Samsung Xclipse 920 (Aruba) Qualcomm Adreno 730 (Internationell) |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagring | 128GB, 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 12 (Snow Cone), med upp till 4 större Android-uppgraderingar |
| Gränssnitt | Samsung One UI 8 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Fyra kameror | 108 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/1.33" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 10 MP, ƒ/2.4, 70 mm ( Telefoto ), 1.12 μm, x3 Optisk zoom, 1/3.52" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 10 MP, ƒ/4.9, 230 mm ( Periskop-telefoto ), 1.12 μm, x10 Optisk zoom, 1/3.52" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 13 mm, 120° ( Ultravidvinkel ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF Superstabil video |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Automatiskt HDR Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 4320p @ 24 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR10+, Stereo ljudinspelning |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 40 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Vidvinkel ), 0.7 μm, 1/2.82" Sensorstorlek PDAF |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Trådbunden laddning | 45 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 15 W |
| Funktioner | Qi trådlös laddning Omvänd trådlös laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G (5+ Gbps DL), LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n260 (39000), n261 (28000 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-portar | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stöd för ljud med hög bithastighet, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Ultraljudsfingeravtryckssensor under skärmen |
| Extra funktioner | Samsung DeX Stöd för Ultra Wideband (UWB) USB Power Delivery 3.0 Stöd för trådlös Samsung DeX (skrivbordsupplevelse) |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G recensioner
Videorecensioner
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Samsung Galaxy S22 Ultra 5G?
Priset på Samsung Galaxy S22 Ultra 5G är €309, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Samsung Galaxy S22 Ultra 5G?
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G lanserades officiellt den Fredagen den 25 februari 2022.
-
Finns Samsung Galaxy S22 Ultra 5G i butikerna?
Ja, Samsung Galaxy S22 Ultra 5G finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Samsung Galaxy S22 Ultra 5G?
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G väger cirka 228 gram.
-
Hur stor är skärmen på Samsung Galaxy S22 Ultra 5G?
Skärmen på Samsung Galaxy S22 Ultra 5G är 6.8 tum.
-
Stöder Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 5G-nät?
Ja, Samsung Galaxy S22 Ultra 5G stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n260, n261.
-
Hur många kameror har Samsung Galaxy S22 Ultra 5G?
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G har Fyra kameror bak och En kamera fram.