Samsung Galaxy S23
Samsung Galaxy S23 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Samsung |
| Modell | Galaxy S23 |
| Alternativa namn | SM-S911B (Internationell) SM-S911B/DS (Internationell) SM-S911U (Internationell) SM-S911U1 (Internationell) SM-S911W (Internationell) SM-S911N (Internationell) SM-S9110 (Internationell) SM-S911E (Internationell) SM-S911E/DS (Internationell) |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 01 februari 2023 |
| Lanserad | Fredagen den 17 februari 2023 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €335.10 $246.02 £231 |
Design
| Höjd | 146.3 mm (5.76 tum) |
| Bredd | 70.9 mm (2.79 tum) |
| Tjocklek | 7.6 mm (0.30 tum) |
| Vikt | 168 g (5.93 oz) |
| Material | Baksida: Gorilla Glass Victus 2 Ram: Aluminium Framsida: Gorilla Victus 2-glas |
| Färger | Svart, Grön, Grå, Lila, Vit, Gul |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (nedsänkbart upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68 |
| Designdetaljer | Armor aluminiumram |
Skärm
| Skärmtyp | Dynamic AMOLED 2X |
| Skärmstorlek | 6.1 tum |
| Upplösning | 1080 × 2340 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 425 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 86.8% |
| Maximal ljusstyrka | 1750 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Victus 2-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 3.36 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.36 GHz – Cortex-X3 2x 2.8 GHz – Cortex-A715 2x 2.8 GHz – Cortex-A710 3x 2.0 GHz – Cortex-A510 |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 740 |
| RAM | 8GB |
| Lagring | 128GB, 256GB, 512GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 (128GB) UFS 4.0 (256GB/512GB) |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 13 (Tiramisu), med upp till 4 större Android-uppgraderingar |
| Gränssnitt | Samsung One UI 8 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 50 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF Optisk bildstabilisering (OIS) 10 MP, ƒ/2.4, 70 mm ( Telefoto ), 1.0 μm, x3 Optisk zoom, 1/3.94" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 13 mm, 120° ( Ultravidvinkel ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensorstorlek Superstabil video |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Automatiskt HDR Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 4320p @ 24/30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR10+, Stereo ljudinspelning |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 12 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/3.2" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF |
| Funktioner | HDR10+ Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 3900 mAh |
| Trådbunden laddning | 25 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 15 W |
| Funktioner | Qi trådlös laddning Omvänd trådlös laddning Trådbunden laddning från 0–50 % på 30 minuter (enligt specifikation) |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE (CA), HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n258 (26000), n260 (39000), n261 (28000 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.3 |
| USB-portar | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stöd för ljud med hög bithastighet, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Ultraljudsfingeravtryckssensor under skärmen |
| Extra funktioner | Samsung DeX USB Power Delivery 3.0 Stöd för trådlös Samsung DeX (skrivbordsupplevelse) |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Samsung Galaxy S23 recensioner
Videorecensioner
Samsung Galaxy S23 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Samsung Galaxy S23?
Priset på Samsung Galaxy S23 är €335.10, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Samsung Galaxy S23?
Samsung Galaxy S23 lanserades officiellt den Fredagen den 17 februari 2023.
-
Finns Samsung Galaxy S23 i butikerna?
Ja, Samsung Galaxy S23 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Samsung Galaxy S23?
Samsung Galaxy S23 väger cirka 168 gram.
-
Hur stor är skärmen på Samsung Galaxy S23?
Skärmen på Samsung Galaxy S23 är 6.1 tum.
-
Stöder Samsung Galaxy S23 5G-nät?
Ja, Samsung Galaxy S23 stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n258, n260, n261.
-
Hur många kameror har Samsung Galaxy S23?
Samsung Galaxy S23 har Tre kameror bak och En kamera fram.