Samsung Galaxy Z Fold Wide
Samsung Galaxy Z Fold Wide specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Samsung |
| Modell | Galaxy Z Fold Wide |
| Alternativa namn | SM-F971B (Internationell) SM-F971B/DS (Internationell) SM-F971U (Internationell) SM-F971U1 (Internationell) |
| Status | Ryktad |
Design
| Höjd | 161.4 mm (6.35 tum) |
| Bredd | 123.9 mm (4.88 tum) |
| Tjocklek | 4.9 mm (0.19 tum) |
| Vikt | 199 g (7.02 oz) |
| Färger | Svart, Andra färger |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (nedsänkbart upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP48 |
| Designdetaljer | Avancerad Armor-aluminiumram |
Skärm
| Skärmtyp | Vikbar Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Skärmstorlek | 7.6 tum |
| Upplösning | 1828 × 2584 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Pixeltäthet | 416 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 87.9% |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Nej |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 3 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 4320 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.32 GHz – Oryon V2 Phoenix L 6x 3.53 GHz – Oryon V2 Phoenix M |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 (1100 MHz) |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagring | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstyp | UFS 4.0 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava), med upp till 7 större Android-uppgraderingar |
| Gränssnitt | Samsung One UI 8 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP ( Vidvinkel ) Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 50 MP ( Ultravidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, Optisk bildstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 10 MP, ƒ/2.2, 18 mm ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm, 1/3.0" Sensorstorlek 10 MP, ƒ/2.2, 24 mm ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/3.0" Sensorstorlek |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 4800 mAh |
| Trådbunden laddning | 45 W |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stöd för ljud med hög bithastighet, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
| Extra funktioner | Titanplåtskikt för förstärkning av skärmen |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Samsung Galaxy Z Fold Wide bilder
Vanliga frågor
-
Finns Samsung Galaxy Z Fold Wide i butikerna?
Nej, Samsung Galaxy Z Fold Wide är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Vad väger Samsung Galaxy Z Fold Wide?
Samsung Galaxy Z Fold Wide väger cirka 199 gram.
-
Hur stor är skärmen på Samsung Galaxy Z Fold Wide?
Skärmen på Samsung Galaxy Z Fold Wide är 7.6 tum.
-
Stöder Samsung Galaxy Z Fold Wide 5G-nät?
Ja, Samsung Galaxy Z Fold Wide stöder 5G på band n1, n2.
-
Hur många kameror har Samsung Galaxy Z Fold Wide?
Samsung Galaxy Z Fold Wide har Två kameror bak och Två kameror fram.