Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Samsung |
| Modell | Galaxy Z Fold2 5G |
| Alternativa namn | SM-F916B (Internationell) SM-F916U (Internationell) SM-F916U1 (Internationell) SM-F916N (Internationell) SM-F9160 (Internationell) SM-F916W (Internationell) SCG05 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 05 augusti 2020 |
| Lanserad | Fredagen den 18 september 2020 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €960 |
Design
| Höjd | 159.2 mm (6.27 tum) |
| Bredd | 128.2 mm (5.05 tum) |
| Tjocklek | 6.9 mm (0.27 tum) |
| Vikt | 282 g (9.95 oz) |
| Material | Baksida: Glas Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Aston Martin Racing Edition, Mystic Black Color, Mystiskt brons, Thom Browne Edition |
Skärm
| Skärmtyp | Vikbar Dynamic AMOLED 2X |
| Skärmstorlek | 7.6 tum |
| Upplösning | 1768 × 2208 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Pixeltäthet | 373 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 88.6% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 865+ |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 7 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 3.1 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.1 GHz – Cortex-A77 3x 2.42 GHz – Cortex-A77 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 650 |
| RAM | 12GB |
| Lagring | 256GB, 512GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 10 (Quince Tart), Kan uppgraderas till Android 13 (Tiramisu) |
| Gränssnitt | Samsung One UI 5.1.1 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 12 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.8 μm, 1/1.76" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF Optisk bildstabilisering (OIS) 12 MP, ƒ/2.4, 52 mm ( Telefoto ), 1.0 μm, x2 Optisk zoom, 1/3.6" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF Optisk bildstabilisering (OIS) 12 MP, ƒ/2.2, 12 mm, 123° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Automatisk blixt Kontinuerligt fotograferingsläge Digital zoom Exponeringskompensation Ansiktsigenkänning Högdynamiskt omfång (HDR) ISO-inställningar Panorama Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 60 fps 1080p @ 60/240 fps 720p @ 960 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR10+ |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.22 μm, 1/3" Sensorstorlek 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.22 μm, 1/3" Sensorstorlek |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 4500 mAh |
| Trådbunden laddning | 25 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 11 W |
| Snabbladdning | Ja |
| Funktioner | Omvänd trådlös laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n28 (700), n40 (2300), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | USB Type-C 3.2 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stöd för ljud med hög bithastighet, Stereohögtalare, Justerad av AKG |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Gyroskop Närhetssensor |
| Extra funktioner | Samsung DeX (stöd för skrivbordsupplevelse) Stöd för Ultra Wideband (UWB) |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Samsung Galaxy Z Fold2 5G recensioner
Videorecensioner
Samsung Galaxy Z Fold2 5G bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
Priset på Samsung Galaxy Z Fold2 5G är €960, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
Samsung Galaxy Z Fold2 5G lanserades officiellt den Fredagen den 18 september 2020.
-
Finns Samsung Galaxy Z Fold2 5G i butikerna?
Ja, Samsung Galaxy Z Fold2 5G finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
Samsung Galaxy Z Fold2 5G väger cirka 282 gram.
-
Hur stor är skärmen på Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
Skärmen på Samsung Galaxy Z Fold2 5G är 7.6 tum.
-
Stöder Samsung Galaxy Z Fold2 5G 5G-nät?
Ja, Samsung Galaxy Z Fold2 5G stöder 5G på band n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n77, n78.
-
Hur många kameror har Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
Samsung Galaxy Z Fold2 5G har Tre kameror bak och Två kameror fram.