TCL 20 R 5G
TCL 20 R 5G specifikationer
Allmänt
| Varumärke | TCL |
| Modell | 20 R 5G |
| Alternativa namn | T767H (Internationell) |
| Tillkännagiven | Tisdagen den 07 september 2021 |
| Lanserad | Torsdagen den 23 september 2021 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €180 |
Design
| Höjd | 164.3 mm (6.47 tum) |
| Bredd | 75 mm (2.95 tum) |
| Tjocklek | 9 mm (0.35 tum) |
| Vikt | 186 g (6.56 oz) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Plast Framsida: Glas |
| Färger | Blå, Grå |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.52 tum |
| Upplösning | 720 × 1600 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 90 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 269 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 83.3% |
| Maximal ljusstyrka | 500 cd/m² |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Dimensity 700 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 7 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.2 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A76 Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB |
| Lagring | 64GB, 128GB |
| Varianter | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake) |
| Gränssnitt | TCL UI |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 13 MP, ƒ/2.2, 27 mm ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/3.0" Sensorstorlek PDAF 2 MP ( Makro ) 0.08 MP ( Hjälplins ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Automatisk blixt Kontinuerligt fotograferingsläge Digital zoom Exponeringskompensation Ansiktsigenkänning Högdynamiskt omfång (HDR) ISO-inställningar Panorama Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP, ƒ/2.0, 26 mm ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensorstorlek |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 4500 mAh |
| Trådbunden laddning | 10 W |
Nätverk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G 2.7 Gbps DL, LTE Cat13 400/100 Mbps, HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n28 (700), n40 (2300), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
TCL 20 R 5G bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar TCL 20 R 5G?
Priset på TCL 20 R 5G är €180, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades TCL 20 R 5G?
TCL 20 R 5G lanserades officiellt den Torsdagen den 23 september 2021.
-
Finns TCL 20 R 5G i butikerna?
Ja, TCL 20 R 5G finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger TCL 20 R 5G?
TCL 20 R 5G väger cirka 186 gram.
-
Hur stor är skärmen på TCL 20 R 5G?
Skärmen på TCL 20 R 5G är 6.52 tum.
-
Stöder TCL 20 R 5G 5G-nät?
Ja, TCL 20 R 5G stöder 5G på band n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n78.
-
Hur många kameror har TCL 20 R 5G?
TCL 20 R 5G har Tre kameror bak och En kamera fram.