Tecno Pop 5X
Tecno Pop 5X specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Tecno |
| Modell | Pop 5X |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 27 januari 2022 |
| Lanserad | Torsdagen den 27 januari 2022 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €70 |
Design
| Höjd | 166 mm (6.54 tum) |
| Bredd | 75.9 mm (2.99 tum) |
| Tjocklek | 8.5 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 150 g (5.29 oz) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Plast Framsida: Glas |
| Färger | Kosmisk glans, Kristallblått, Dazzle Black |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.52 tum |
| Upplösning | 720 × 1600 pixlar |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 269 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 81.5% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Unisoc SC9832E |
| Processorkärnor | 4 |
| Tillverkningsprocess | 28 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1400 MHz |
| Mikroarkitektur | 4x 1.4 GHz – Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR3 |
| GPU | ARM Mali-T820 MP1 |
| RAM | 2GB |
| Lagring | 32GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 32GB 2GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 10 (Quince Tart) |
| Gränssnitt | HIOS |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP, ƒ/2.0 |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 4000 mAh |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v4.2 |
| USB-portar | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Fingeravtryckssensor Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Tecno Pop 5X bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Tecno Pop 5X?
Priset på Tecno Pop 5X är €70, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Tecno Pop 5X?
Tecno Pop 5X lanserades officiellt den Torsdagen den 27 januari 2022.
-
Finns Tecno Pop 5X i butikerna?
Ja, Tecno Pop 5X finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Tecno Pop 5X?
Tecno Pop 5X väger cirka 150 gram.
-
Hur stor är skärmen på Tecno Pop 5X?
Skärmen på Tecno Pop 5X är 6.52 tum.
-
Stöder Tecno Pop 5X 5G-nät?
Nej, Tecno Pop 5X stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Tecno Pop 5X?
Tecno Pop 5X har En kamera bak och En kamera fram.