Tecno Pouvoir 4 Pro
Tecno Pouvoir 4 Pro specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Tecno |
| Modell | Pouvoir 4 Pro |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 23 juli 2020 |
| Lanserad | Torsdagen den 23 juli 2020 |
| Status | Utgången |
Design
| Höjd | 174.9 mm (6.89 tum) |
| Bredd | 79.6 mm (3.13 tum) |
| Tjocklek | 9.2 mm (0.36 tum) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Plast Framsida: Glas |
| Färger | Fascinerande lila, Ice Jadeite färg, Dimmig grå färg |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 7 tum |
| Upplösning | 720 × 1640 pixlar |
| Pixeltäthet | 256 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 83.6% |
| Maximal ljusstyrka | 480 cd/m² |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Helio P22 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 12 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.0 GHz – Cortex-A53 4x 1.5 GHz – Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Lagring | 64GB, 128GB |
| Varianter | 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 10 (Quince Tart) |
| Gränssnitt | HIOS 6.0 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 16 MP, ƒ/1.9 ( Vidvinkel ) Automatisk blixt 5 MP ( Makro ) 0.08 MP ( Hjälplins ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Quad-LED-blixt |
| Funktioner | Kontinuerligt fotograferingsläge Exponeringskompensation Ansiktsigenkänning Högdynamiskt omfång (HDR) ISO-inställningar Panorama Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 16 MP, ƒ/2.0, 27 mm ( Vidvinkel ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Dual-LED-blixt |
Batteri
| Kapacitet | 6000 mAh |
| Trådbunden laddning | 18 W |
| Snabbladdning | Ja |
Nätverk
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b28 (700 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | Micro-USB 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Fingeravtryckssensor Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Tecno Pouvoir 4 Pro recensioner
Videorecensioner
Tecno Pouvoir 4 Pro bilder
Vanliga frågor
-
När lanserades Tecno Pouvoir 4 Pro?
Tecno Pouvoir 4 Pro lanserades officiellt den Torsdagen den 23 juli 2020.
-
Finns Tecno Pouvoir 4 Pro i butikerna?
Nej, Tecno Pouvoir 4 Pro finns inte i officiella butiker eftersom den inte längre produceras. Den kan dock dyka upp hos inofficiella återförsäljare som eBay.
-
Hur stor är skärmen på Tecno Pouvoir 4 Pro?
Skärmen på Tecno Pouvoir 4 Pro är 7 tum.
-
Stöder Tecno Pouvoir 4 Pro 5G-nät?
Nej, Tecno Pouvoir 4 Pro stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Tecno Pouvoir 4 Pro?
Tecno Pouvoir 4 Pro har Tre kameror bak och En kamera fram.