Tecno Pova 6
Tecno Pova 6 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Tecno |
| Modell | Pova 6 |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 04 april 2024 |
| Lanserad | Onsdagen den 01 maj 2024 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €490 |
Design
| Höjd | 166.2 mm (6.54 tum) |
| Bredd | 76.8 mm (3.02 tum) |
| Tjocklek | 7.9 mm (0.31 tum) |
| Vikt | 195 g (6.88 oz) |
| Färger | Blå, Grön, Grå |
| Tålighet | Dammbeständig Vattentålig (mot vattenstänk) |
| Skyddsklassning | IP53 |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.78 tum |
| Upplösning | 1080 × 2460 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Pixeltäthet | 396 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 85.5% |
| Maximal ljusstyrka | 1300 cd/m² |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Helio G99 Ultimate |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.2 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.2 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagring | 256GB |
| Varianter | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 14 (Upside Down Cake) |
| Gränssnitt | HIOS 14 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 108 MP ( Vidvinkel ), 0.7 μm PDAF |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Quad-LED-blixt |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 32 MP ( Vidvinkel ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Dual-LED-blixt (Dual Tone) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Kapacitet | 6000 mAh |
| Trådbunden laddning | 70 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning Trådbunden laddning från 0–50 % på 20 minuter och 0–100 % på 50 minuter (enligt specifikation) |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| Ljud | 24-bit/192kHz Hi-Res-ljud, Hi-Res trådlöst ljud, Stereohögtalare |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Optisk fingeravtryckssensor under skärmen |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Tecno Pova 6 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Tecno Pova 6?
Priset på Tecno Pova 6 är €490, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Tecno Pova 6?
Tecno Pova 6 lanserades officiellt den Onsdagen den 01 maj 2024.
-
Finns Tecno Pova 6 i butikerna?
Ja, Tecno Pova 6 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Tecno Pova 6?
Tecno Pova 6 väger cirka 195 gram.
-
Hur stor är skärmen på Tecno Pova 6?
Skärmen på Tecno Pova 6 är 6.78 tum.
-
Stöder Tecno Pova 6 5G-nät?
Nej, Tecno Pova 6 stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Tecno Pova 6?
Tecno Pova 6 har En kamera bak och En kamera fram.