Meny

Tema

Språk

Tecno Spark 40 Pro+ 3
Tecno

Tecno Spark 40 Pro+

  • Operativsystem Android 15 HIOS 15
  • Skärm 6.78 tum 1224x2720 pixlar
  • Batteri 5200 mAh
  • Prestanda 8GB RAM Helio G200
  • Kamera 50MP 1440p
  • Lagring 128/256GB

Tecno Spark 40 Pro+ specifikationer

Allmänt

Varumärke
Tecno
Modell
Spark 40 Pro+
Alternativa namn
KM7
Tillkännagiven
Onsdagen den 02 juli 2025
Lanserad
Måndagen den 07 juli 2025
Status
Tillgänglig
Priser
€180

Design

Höjd
163.9 mm (6.45 tum)
Bredd
75.8 mm (2.98 tum)
Tjocklek
6.5 mm (0.26 tum)
Vikt
160 g (5.64 oz)
Material
Baksida: Plast
Ram: Plast
Framsida: Gorilla Glass 7i
Färger
Svart, Grön, Titan, Vit
Tålighet
Dammtät och vattentålig (mot vattensprut)
Skyddsklassning
IP64

Skärm

Skärmtyp
AMOLED
Skärmstorlek
6.78 tum
Upplösning
1224 × 2720 pixlar
Uppdateringsfrekvens
144 Hz
Bildförhållande
20:9
Pixeltäthet
440 ppi
Skärm-till-kroppsförhållande
≈ 89.3%
Maximal ljusstyrka
4500 cd/m²
Skärmskydd
Corning Gorilla Glass 7i-glas, Stöttålig (upp till 1,5 m)
Pekskärm
Ja
Skärmfunktioner
1 miljard färger
Kapacitiv pekskärm
Multitouch-skärm

Hårdvara

Systemkrets
MediaTek Helio G200
Processorkärnor
8
Tillverkningsprocess
6 nm
Maximal CPU-frekvens
2200 MHz
CPU-arkitektur
64-bit
Mikroarkitektur
2x 2.2 GHz – Cortex-A76
6x 2.0 GHz – Cortex-A55
RAM-typ
LPDDR4X
GPU
ARM Mali-G57 MC2 (1.1GHz)
RAM
8GB
Lagring
128GB, 256GB
Varianter
128GB 8GB RAM
256GB 8GB RAM
Utbyggbar lagring
Nej
Kortplatser
microSDXC

Mjukvara

Operativsystem
Android 15 (Vanilla Ice Cream)
Gränssnitt
HIOS 15

Huvudkamera

Stöd för kameror
Ja
Två kameror
50 MP, ƒ/1.6 ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.8" Sensorstorlek
PDAF

2 MP ( Hjälplins )
Blixtstöd
Ja
Blixttyp
Dual-LED-blixt
Funktioner
Högdynamiskt omfång (HDR)
Videostöd
Ja
Videoupplösning
1440p @ 30 fps
1080p @ 30 fps
Videofunktioner
Gyro-EIS

Selfiekamera

Stöd för kameror
Ja
En kamera
13 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ), 1.12 μm, 1/3.1" Sensorstorlek
Blixtstöd
Ja
Blixttyp
Dual-LED-blixt
Videostöd
Ja
Videoupplösning
1080p @ 30 fps

Batteri

Kapacitet
5200 mAh
Trådbunden laddning
45 W
Trådlös laddning
Ja
Trådlös laddning
30 W
Funktioner
Omvänd trådbunden laddning
Omvänd trådlös laddning
Trådbunden laddning 0–100 % på 55 minuter (enligt uppgift)

Nätverk

SIM-kort
Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM)
Datahastighet
LTE, HSPA
2G-band
GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G-band
HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
4G-band
LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz)

Anslutningar

Wi-Fi
Ja ( Wi-Fi 5 )
Wi-Fi-standarder
802.11/a/b/g/n/ac
Wi-Fi-funktioner
Dual-band
Bluetooth
Ja, v5.3
USB-portar
USB Type-C 2.0
USB On-The-Go
USB-anslutningar
USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS)
GPS
Ja
GPS-funktioner
GPS
NFC
Ja

Multimedia

Högtalare
Ja
Hörlursuttag
Nej
Ljud
24-bit/192kHz Hi-Res-ljud, Hi-Res trådlöst ljud, Stereohögtalare
FM-radio
Ja

Funktioner

Sensorer
Accelerometer
Kompass
Gyroskop
Närhetssensor
Optisk fingeravtryckssensor under skärmen
Extra funktioner
Bypass-laddning

Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.

Tecno Spark 40 Pro+ recensioner

Tecno Spark 40 Pro+ bilder

Vanliga frågor

Vad kostar Tecno Spark 40 Pro+?

Priset på Tecno Spark 40 Pro+ är €180, och det kan förändras de kommande dagarna.

När lanserades Tecno Spark 40 Pro+?

Tecno Spark 40 Pro+ lanserades officiellt den Måndagen den 07 juli 2025.

Finns Tecno Spark 40 Pro+ i butikerna?

Ja, Tecno Spark 40 Pro+ finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.

Vad väger Tecno Spark 40 Pro+?

Tecno Spark 40 Pro+ väger cirka 160 gram.

Hur stor är skärmen på Tecno Spark 40 Pro+?

Skärmen på Tecno Spark 40 Pro+ är 6.78 tum.

Stöder Tecno Spark 40 Pro+ 5G-nät?

Nej, Tecno Spark 40 Pro+ stöder inte 5G.

Hur många kameror har Tecno Spark 40 Pro+?

Tecno Spark 40 Pro+ har Två kameror bak och En kamera fram.