Ulefone Armor 15
Ulefone Armor 15 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Ulefone |
| Modell | Armor 15 |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 27 juli 2022 |
| Lanserad | Onsdagen den 10 augusti 2022 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €300 |
Design
| Höjd | 170.2 mm (6.70 tum) |
| Bredd | 79.6 mm (3.13 tum) |
| Tjocklek | 18.2 mm (0.72 tum) |
| Vikt | 346 g (12.20 oz) |
| Färger | Meteorit Svart, Sport Red, Tech Blue |
| Tålighet | Dammbeständig Vattentålighet |
| Skyddsklassning | IP68 |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 5.45 tum |
| Upplösning | 720 × 1440 pixlar |
| Bildförhållande | 18:9 |
| Pixeltäthet | 295 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 56.6% |
| Skärmskydd | Stöttålig (upp till 1,5 m), Kompatibel med MIL-STD-810G |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Helio G35 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 12 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.3 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.3 GHz – Cortex-A53 4x 1.8 GHz – Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| RAM | 6GB |
| Lagring | 128GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 128GB 6GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 12 (Snow Cone) |
| Google Play-tjänster | Ja |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 12 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ) 13 MP, ƒ/2.4, 106° ( Ultravidvinkel ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 16 MP, ƒ/2.4 ( Vidvinkel ) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 6600 mAh |
| Trådbunden laddning | 18 W |
| Snabbladdning | Ja |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE Cat13 300/150 Mbps, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Gyroskop Närhetssensor |
| Extra funktioner | Inbyggda trådlösa öronsnäckor i telefonens ovansida; laddas |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Ulefone Armor 15 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Ulefone Armor 15?
Priset på Ulefone Armor 15 är €300, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Ulefone Armor 15?
Ulefone Armor 15 lanserades officiellt den Onsdagen den 10 augusti 2022.
-
Finns Ulefone Armor 15 i butikerna?
Ja, Ulefone Armor 15 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Ulefone Armor 15?
Ulefone Armor 15 väger cirka 346 gram.
-
Hur stor är skärmen på Ulefone Armor 15?
Skärmen på Ulefone Armor 15 är 5.45 tum.
-
Stöder Ulefone Armor 15 5G-nät?
Nej, Ulefone Armor 15 stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Ulefone Armor 15?
Ulefone Armor 15 har Två kameror bak och En kamera fram.
-
Fungerar Google Play-tjänster på Ulefone Armor 15?
Ja, Google Play-tjänster stöds fullt ut på Ulefone Armor 15.