Ulefone Armor X6
Ulefone Armor X6 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Ulefone |
| Modell | Armor X6 |
| Tillkännagiven | Söndagen den 01 december 2019 |
| Lanserad | Söndagen den 01 december 2019 |
| Status | Utgången |
Design
| Höjd | 150 mm (5.91 tum) |
| Bredd | 78.9 mm (3.11 tum) |
| Tjocklek | 14.4 mm (0.57 tum) |
| Vikt | 223 g (7.87 oz) |
| Färger | Svart |
| Tålighet | Dammbeständig Vattentålighet |
| Skyddsklassning | IP68 |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 5 tum |
| Upplösning | 720 × 1280 pixlar |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Pixeltäthet | 294 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 58.2% |
| Skärmskydd | Stöttålig (upp till 1,2 m), Kompatibel med MIL-STD-810G |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek MT6580 |
| Processorkärnor | 4 |
| Tillverkningsprocess | 28 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1.3 GHz |
| CPU-arkitektur | 32-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A7 |
| RAM-typ | LPDDR3 |
| GPU | ARM Mali-400 MP2 |
| RAM | 2GB |
| Lagring | 16GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 16GB 2GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 9.0 (Pie) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) Automatisk blixt |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Dual-LED-blixt |
| Funktioner | Kontinuerligt fotograferingsläge Exponeringskompensation Högdynamiskt omfång (HDR) ISO-inställningar Panorama Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 720p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 720p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 4000 mAh |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Datahastighet | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v4.0 |
| USB-portar | Micro-USB 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass / Magnetometer Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Ulefone Armor X6 recensioner
Videorecensioner
Ulefone Armor X6 bilder
Vanliga frågor
-
När lanserades Ulefone Armor X6?
Ulefone Armor X6 lanserades officiellt den Söndagen den 01 december 2019.
-
Finns Ulefone Armor X6 i butikerna?
Nej, Ulefone Armor X6 finns inte i officiella butiker eftersom den inte längre produceras. Den kan dock dyka upp hos inofficiella återförsäljare som eBay.
-
Vad väger Ulefone Armor X6?
Ulefone Armor X6 väger cirka 223 gram.
-
Hur stor är skärmen på Ulefone Armor X6?
Skärmen på Ulefone Armor X6 är 5 tum.
-
Hur många kameror har Ulefone Armor X6?
Ulefone Armor X6 har En kamera bak och En kamera fram.