Ulefone Armor X8i
Ulefone Armor X8i specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Ulefone |
| Modell | Armor X8i |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 23 september 2021 |
| Lanserad | Torsdagen den 23 september 2021 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €150 |
Design
| Höjd | 160.3 mm (6.31 tum) |
| Bredd | 79 mm (3.11 tum) |
| Tjocklek | 13.8 mm (0.54 tum) |
| Vikt | 256 g (9.03 oz) |
| Färger | Svart, Orange, Röd |
| Tålighet | Dammbeständig Vattentålighet |
| Skyddsklassning | IP68, IP69K |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 5.7 tum |
| Upplösning | 720 × 1440 pixlar |
| Bildförhållande | 18:9 |
| Pixeltäthet | 282 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 66.2% |
| Skärmskydd | Stöttålig (upp till 1,2 m), Kompatibel med MIL-STD-810G |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Helio A25 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 12 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1.8 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB |
| Lagring | 32GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 32GB 3GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 13 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) Automatisk blixt |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Dual-LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP, ƒ/2.4 |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 5080 mAh |
| Trådbunden laddning | 10 W |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE Cat7 300/150 Mbps, HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b19 (800), b20 (800), b28 (700 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Ulefone Armor X8i recensioner
Videorecensioner
Ulefone Armor X8i bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Ulefone Armor X8i?
Priset på Ulefone Armor X8i är €150, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Ulefone Armor X8i?
Ulefone Armor X8i lanserades officiellt den Torsdagen den 23 september 2021.
-
Finns Ulefone Armor X8i i butikerna?
Ja, Ulefone Armor X8i finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Ulefone Armor X8i?
Ulefone Armor X8i väger cirka 256 gram.
-
Hur stor är skärmen på Ulefone Armor X8i?
Skärmen på Ulefone Armor X8i är 5.7 tum.
-
Stöder Ulefone Armor X8i 5G-nät?
Nej, Ulefone Armor X8i stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Ulefone Armor X8i?
Ulefone Armor X8i har En kamera bak och En kamera fram.