Ulefone RugKing 5 Pro
Ulefone RugKing 5 Pro specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Ulefone |
| Modell | RugKing 5 Pro |
| Tillkännagiven | Söndagen den 01 mars 2026 |
| Lanserad | Måndagen den 16 mars 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | £139.99 $129.99 C$189.99 |
Design
| Höjd | 179 mm (7.05 tum) |
| Bredd | 85 mm (3.35 tum) |
| Tjocklek | 26.5 mm (1.04 tum) |
| Vikt | 629 g (22.19 oz) |
| Färger | Svart |
| Tålighet | Damm- och vattentålig (tål högtrycksvattenstrålar; nedsänkbar upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68, IP69K |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.78 tum |
| Upplösning | 1080 × 2460 pixlar |
| Pixeltäthet | 396 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 71.7% |
| Maximal ljusstyrka | 910 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass 3-glas, Kompatibel med MIL-STD-810H, Mohs nivå 4 |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Nej |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Unisoc T7250 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 12 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1800 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 1.8 GHz – Cortex-A75 6x 1.6 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 @850MHz (1 kärnor) |
| RAM | 8GB |
| Lagring | 256GB |
| Lagringstyp | UFS 2.1 |
| Varianter | 256GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 64 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 0.7 μm Autofokus (AF) 20 MP, ƒ/1.8 ( Nattseende ) 2 infraröda lampor Infraröd nattseendelys |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 16 MP, ƒ/2.3 ( Vidvinkel ), 1.0 μm |
| Videostöd | Ja |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 20000 mAh |
| Trådbunden laddning | 33 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Datahastighet | LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
| Extra funktioner | Dedikerad ficklampa med 976 lumen |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Ulefone RugKing 5 Pro bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Ulefone RugKing 5 Pro?
Priset på Ulefone RugKing 5 Pro är $129.99, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Ulefone RugKing 5 Pro?
Ulefone RugKing 5 Pro lanserades officiellt den Måndagen den 16 mars 2026.
-
Finns Ulefone RugKing 5 Pro i butikerna?
Ja, Ulefone RugKing 5 Pro finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Ulefone RugKing 5 Pro?
Ulefone RugKing 5 Pro väger cirka 629 gram.
-
Hur stor är skärmen på Ulefone RugKing 5 Pro?
Skärmen på Ulefone RugKing 5 Pro är 6.78 tum.
-
Stöder Ulefone RugKing 5 Pro 5G-nät?
Nej, Ulefone RugKing 5 Pro stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Ulefone RugKing 5 Pro?
Ulefone RugKing 5 Pro har Två kameror bak och En kamera fram.