Vivo iQOO 15T
Vivo iQOO 15T specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Vivo |
| Modell | iQOO 15T |
| Status | Ryktad |
Design
| Höjd | 163.4 mm (6.43 tum) |
| Bredd | 76.7 mm (3.02 tum) |
| Tjocklek | 8.3 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 216 g (7.62 oz) |
| Material | Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Grå, Andra färger |
| Tålighet | Damm- och vattentålig (tål högtrycksvattenstrålar; nedsänkbar upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68, IP69 |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.83 tum |
| Upplösning | 1260 × 2800 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 144 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 450 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 89.9% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger Kapacitiv pekskärm Dolby Vision HDR10+ Multitouch-skärm PWM Dimming |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Dimensity 9500 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 3 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 4.21 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 4.21 GHz – C1-Ultra 3x 3.5 GHz – C1-Premium 4x 2.7 GHz – C1-Pro |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | ARM Mali-G1 Ultra MC12 (12 kärnor) |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagring | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstyp | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | OriginOS 6 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 200 MP ( Vidvinkel ), 0.5 μm, 1/1.56" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.1, 15 mm ( Ultravidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensorstorlek Autofokus (AF) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 16 MP ( Vidvinkel ) |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
Batteri
| Typ | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 8000 mAh |
| Trådbunden laddning | 100 W |
| Funktioner | Bypass-laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v6.0 |
| USB-portar | USB Type-C |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS (G1), GPS (L1 & L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | 24-bit/192kHz Hi-Res-ljud, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Ultraljudsfingeravtryckssensor under skärmen |
| Extra funktioner | Färgskiftande bakpanel (endast i grått) Programmerbar strömförsörjning (PPS) USB Power Delivery |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Vivo iQOO 15T bilder
Vanliga frågor
-
Finns Vivo iQOO 15T i butikerna?
Nej, Vivo iQOO 15T är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Vad väger Vivo iQOO 15T?
Vivo iQOO 15T väger cirka 216 gram.
-
Hur stor är skärmen på Vivo iQOO 15T?
Skärmen på Vivo iQOO 15T är 6.83 tum.
-
Stöder Vivo iQOO 15T 5G-nät?
Ja, Vivo iQOO 15T stöder 5G på band n1, n2.
-
Hur många kameror har Vivo iQOO 15T?
Vivo iQOO 15T har Två kameror bak och En kamera fram.