Vivo T5
Vivo T5 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Vivo |
| Modell | T5 |
| Alternativa namn | V2545 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Fredagen den 29 maj 2026 |
| Lanserad | Fredagen den 29 maj 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €290 |
Design
| Höjd | 166.6 mm (6.56 tum) |
| Bredd | 78.4 mm (3.09 tum) |
| Tjocklek | 8.4 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 219 g (7.73 oz) |
| Material | Baksida: Plast Ram: Plast Framsida: Glas |
| Färger | Svart, Guld |
| Tålighet | Damm- och vattentålig (tål högtrycksvattenstrålar; nedsänkbar upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68, IP69 |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.75 tum |
| Upplösning | 720 × 1570 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 256 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 85.3% |
| Maximal ljusstyrka | 1250 cd/m² |
| Skärmskydd | Garanterar inte robusthet eller användning under extrema förhållanden, Kompatibel med MIL-STD-810H |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2900 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.9 GHz – Cortex-A73 4x 1.9 GHz – Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| RAM | 8GB |
| Lagring | 256GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 256GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | OriginOS 6 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ) 2 MP, ƒ/2.4 ( Djupsensor ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 32 MP, ƒ/2.45 ( Vidvinkel ) |
| Videostöd | Ja |
Batteri
| Typ | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 7200 mAh |
| Trådbunden laddning | 44 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Datahastighet | LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b13 (700), b18 (800), b19 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.1 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Vivo T5 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Vivo T5?
Priset på Vivo T5 är €290, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Vivo T5?
Vivo T5 lanserades officiellt den Fredagen den 29 maj 2026.
-
Finns Vivo T5 i butikerna?
Ja, Vivo T5 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Vivo T5?
Vivo T5 väger cirka 219 gram.
-
Hur stor är skärmen på Vivo T5?
Skärmen på Vivo T5 är 6.75 tum.
-
Stöder Vivo T5 5G-nät?
Nej, Vivo T5 stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Vivo T5?
Vivo T5 har Två kameror bak och En kamera fram.