Vivo X300 FE
Vivo X300 FE specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Vivo |
| Modell | X300 FE |
| Alternativa namn | V2537 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 16 april 2026 |
| Lanserad | Onsdagen den 29 april 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €999 ₹79,999 |
Design
| Höjd | 150.8 mm (5.94 tum) |
| Bredd | 71.8 mm (2.83 tum) |
| Tjocklek | 8.2 mm (0.32 tum) |
| Vikt | 190 g (6.70 oz) |
| Material | Baksida: Glas Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Svart, Grön, Lila, Vit |
| Tålighet | Damm- och vattentålig (tål högtrycksvattenstrålar; nedsänkbar upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68, IP69 |
Skärm
| Skärmtyp | LTPO AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.31 tum |
| Upplösning | 1216 × 2640 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 19.5:9 |
| Pixeltäthet | 461 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 90.2% |
| Maximal ljusstyrka | 5000 cd/m² |
| Skärmskydd | Mohs nivå 4 |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger 2160Hz PWM Dimming Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 3 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 3800 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 3.8 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.32 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 829 |
| RAM | 12GB |
| Lagring | 256GB, 512GB |
| Lagringstyp | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava), med upp till 5 större Android-uppgraderingar |
| Gränssnitt | OriginOS 6 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 50 MP, ƒ/1.6, 23 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.7, 73 mm ( Periskop-telefoto ), 0.8 μm, x3 Optisk zoom, 1/1.95" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 15 mm, 115° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensorstorlek |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt med multifokus |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama Zeiss-optik |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, Optisk bildstabilisering (OIS) |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 50 MP, ƒ/2.0, 20 mm ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensorstorlek Autofokus (AF) |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Zeiss-optik |
Batteri
| Typ | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 6500 mAh |
| Trådbunden laddning | 90 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 40 W |
| Funktioner | Bypass-laddning Omvänd trådbunden laddning Omvänd trådlös laddning Trådbunden laddning 0–100 % på 55 minuter (enligt uppgift) |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b66 (1700 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Ultraljudsfingeravtryckssensor under skärmen |
| Extra funktioner | Valfria extra zoomobjektiv: 200 mm, 2,35x optisk zoom, Zeiss-optik USB Power Delivery |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Vivo X300 FE bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Vivo X300 FE?
Priset på Vivo X300 FE är €999, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Vivo X300 FE?
Vivo X300 FE lanserades officiellt den Onsdagen den 29 april 2026.
-
Finns Vivo X300 FE i butikerna?
Ja, Vivo X300 FE finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Vivo X300 FE?
Vivo X300 FE väger cirka 190 gram.
-
Hur stor är skärmen på Vivo X300 FE?
Skärmen på Vivo X300 FE är 6.31 tum.
-
Stöder Vivo X300 FE 5G-nät?
Ja, Vivo X300 FE stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78.
-
Hur många kameror har Vivo X300 FE?
Vivo X300 FE har Tre kameror bak och En kamera fram.