Vivo Y31s
Vivo Y31s specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Vivo |
| Modell | Y31s |
| Alternativa namn | V2054A (Internationell) V2068A (Internationell) |
| Tillkännagiven | Tisdagen den 12 januari 2021 |
| Lanserad | Fredagen den 15 januari 2021 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €190 |
Design
| Höjd | 164.2 mm (6.46 tum) |
| Bredd | 75.4 mm (2.97 tum) |
| Tjocklek | 8.4 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 185 g (6.53 oz) |
| Färger | Aurora färg, Grå, Röd |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.58 tum |
| Upplösning | 1080 × 2408 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 90 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 400 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 84.7% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 480 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 8 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A55 Cortex-A76 Qualcomm Kryo 460 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 619 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Lagring | 64GB, 128GB |
| Lagringstyp | UFS 2.1 |
| Varianter | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake) |
| Gränssnitt | Funtouch 10.5 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 13 MP, ƒ/2.2 ( Vidvinkel ) PDAF 0.08 MP ( Hjälplins ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Automatisk blixt Kontinuerligt fotograferingsläge Exponeringskompensation Ansiktsigenkänning Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ) |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Trådbunden laddning | 18 W |
| Snabbladdning | Ja |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b8 (900), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n28 (700), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.1 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Vivo Y31s recensioner
Videorecensioner
Vivo Y31s bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Vivo Y31s?
Priset på Vivo Y31s är €190, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Vivo Y31s?
Vivo Y31s lanserades officiellt den Fredagen den 15 januari 2021.
-
Finns Vivo Y31s i butikerna?
Ja, Vivo Y31s finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Vivo Y31s?
Vivo Y31s väger cirka 185 gram.
-
Hur stor är skärmen på Vivo Y31s?
Skärmen på Vivo Y31s är 6.58 tum.
-
Stöder Vivo Y31s 5G-nät?
Ja, Vivo Y31s stöder 5G på band n1, n3, n28, n41, n77, n78.
-
Hur många kameror har Vivo Y31s?
Vivo Y31s har Två kameror bak och En kamera fram.