Vivo Y55L (vivo 1603)
Vivo Y55L (vivo 1603) specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Vivo |
| Modell | Y55L (vivo 1603) |
| Alternativa namn | 1603 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Lördagen den 01 oktober 2016 |
| Lanserad | Lördagen den 01 oktober 2016 |
| Status | Utgången |
| Priser | ₹9,500 |
Design
| Höjd | 147.9 mm (5.82 tum) |
| Bredd | 72.9 mm (2.87 tum) |
| Tjocklek | 7.5 mm (0.30 tum) |
| Vikt | 142 g (5.01 oz) |
| Färger | Guld, Grå |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 5.2 tum |
| Upplösning | 720 × 1280 pixlar |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Pixeltäthet | 282 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 69.1% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 430 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 28 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 1.4 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR3 |
| GPU | Qualcomm Adreno 505 |
| RAM | 2GB |
| Lagring | 16GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 16GB 2GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Gränssnitt | Funtouch 2.6 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP Automatisk blixt |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Kontinuerligt fotograferingsläge Digital zoom Exponeringskompensation Ansiktsigenkänning Högdynamiskt omfång (HDR) ISO-inställningar Panorama Tryck för att fokusera |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 2650 mAh |
| Utbytbarhet | Icke utbytbart |
Nätverk
| SIM-kort | Single SIM (Micro-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b40 (2300 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v4.2 |
| USB-portar | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Vivo Y55L (vivo 1603) bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Vivo Y55L (vivo 1603)?
Priset på Vivo Y55L (vivo 1603) är ₹9,500, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Vivo Y55L (vivo 1603)?
Vivo Y55L (vivo 1603) lanserades officiellt den Lördagen den 01 oktober 2016.
-
Finns Vivo Y55L (vivo 1603) i butikerna?
Nej, Vivo Y55L (vivo 1603) finns inte i officiella butiker eftersom den inte längre produceras. Den kan dock dyka upp hos inofficiella återförsäljare som eBay.
-
Vad väger Vivo Y55L (vivo 1603)?
Vivo Y55L (vivo 1603) väger cirka 142 gram.
-
Hur stor är skärmen på Vivo Y55L (vivo 1603)?
Skärmen på Vivo Y55L (vivo 1603) är 5.2 tum.
-
Hur många kameror har Vivo Y55L (vivo 1603)?
Vivo Y55L (vivo 1603) har En kamera bak och En kamera fram.