Vivo Y600 Pro
Vivo Y600 Pro specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Vivo |
| Modell | Y600 Pro |
| Alternativa namn | V2561A (Internationell) |
| Tillkännagiven | Måndagen den 27 april 2026 |
| Lanserad | Måndagen den 27 april 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €250 |
Design
| Höjd | 163.9 mm (6.45 tum) |
| Bredd | 76.5 mm (3.01 tum) |
| Tjocklek | 8.2 mm (0.32 tum) |
| Vikt | 221 g (7.80 oz) |
| Färger | Svart, Blå, Guld, Lila |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (tål högtrycksstrålar; nedsänkbar upp till 1,5 m i 24 timmar) |
| Skyddsklassning | IP68, IP69 |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.83 tum |
| Upplösning | 1260 × 2800 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 450 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 89.8% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger 4320Hz PWM Dimming Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Mediatek Dimensity 7300 Energy |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.5 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.5 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagring | 128GB, 256GB, 512GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | OriginOS 6 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ) PDAF |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 32 MP, ƒ/2.5 ( Vidvinkel ) |
| Funktioner | Panorama |
Batteri
| Typ | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 10200 mAh |
| Trådbunden laddning | 90 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Optisk fingeravtryckssensor under skärmen Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Vivo Y600 Pro bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Vivo Y600 Pro?
Priset på Vivo Y600 Pro är €250, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Vivo Y600 Pro?
Vivo Y600 Pro lanserades officiellt den Måndagen den 27 april 2026.
-
Finns Vivo Y600 Pro i butikerna?
Ja, Vivo Y600 Pro finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Vivo Y600 Pro?
Vivo Y600 Pro väger cirka 221 gram.
-
Hur stor är skärmen på Vivo Y600 Pro?
Skärmen på Vivo Y600 Pro är 6.83 tum.
-
Stöder Vivo Y600 Pro 5G-nät?
Ja, Vivo Y600 Pro stöder 5G på band n1, n2.
-
Hur många kameror har Vivo Y600 Pro?
Vivo Y600 Pro har En kamera bak och En kamera fram.