Wiko T10
Wiko T10 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Wiko |
| Modell | T10 |
| Alternativa namn | W-V673-01 (Internationell) W-V673-02 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Torsdagen den 26 maj 2022 |
| Lanserad | Torsdagen den 26 maj 2022 |
| Status | Tillgänglig |
Design
| Höjd | 163.9 mm (6.45 tum) |
| Bredd | 75.8 mm (2.98 tum) |
| Tjocklek | 9 mm (0.35 tum) |
| Vikt | 192 g (6.77 oz) |
| Färger | Svart, Grön |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.5 tum |
| Upplösning | 720 × 1600 pixlar |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 270 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 82.1% |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Helio A22 |
| Processorkärnor | 4 |
| Tillverkningsprocess | 16 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR |
| RAM | 2GB |
| Lagring | 64GB |
| Varianter | 64GB 2GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 13 MP Automatisk blixt |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 5000 mAh |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b01, b2 (1900), b02, b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b13 (700), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Mobil hotspot |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GPS, BDS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Wiko T10 bilder
Vanliga frågor
-
När lanserades Wiko T10?
Wiko T10 lanserades officiellt den Torsdagen den 26 maj 2022.
-
Finns Wiko T10 i butikerna?
Ja, Wiko T10 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Wiko T10?
Wiko T10 väger cirka 192 gram.
-
Hur stor är skärmen på Wiko T10?
Skärmen på Wiko T10 är 6.5 tum.
-
Stöder Wiko T10 5G-nät?
Nej, Wiko T10 stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Wiko T10?
Wiko T10 har En kamera bak och En kamera fram.