Xiaomi 11T
Xiaomi 11T specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Xiaomi |
| Modell | 11T |
| Alternativa namn | 21081111RG (Internationell) |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 15 september 2021 |
| Lanserad | Tisdagen den 05 oktober 2021 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €137.46 £259.99 |
Design
| Höjd | 164.1 mm (6.46 tum) |
| Bredd | 76.9 mm (3.03 tum) |
| Tjocklek | 8.8 mm (0.35 tum) |
| Vikt | 203 g (7.16 oz) |
| Material | Baksida: Glas Ram: Aluminium Framsida: Gorilla Victus-glas |
| Färger | Celestial Blue, Meteoritgrå, Moonlight White |
| Tålighet | Dammbeständig Vattentålig (mot vattenstänk) |
| Skyddsklassning | IP53 |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.67 tum |
| Upplösning | 1080 × 2400 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 395 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 85.1% |
| Maximal ljusstyrka | 1000 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Victus-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Dimensity 1200 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 3.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.0 GHz – Cortex-A78 3x 2.6 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G77 MC9 |
| RAM | 8GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake), Kan uppgraderas till Android 13 (Tiramisu) |
| Gränssnitt | MIUI 14 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 108 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Vidvinkel ), 0.7 μm, 1/1.52" Sensorstorlek 8 MP, ƒ/2.2, 120° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensorstorlek 5 MP, ƒ/2.4, 50 mm, 1.12 μm, 1/5.0" Sensorstorlek Autofokus (AF) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Dual-LED-blixt (Dual Tone) |
| Funktioner | Kontinuerlig autofokus Digital bildstabilisering Digital zoom Exponeringskompensation Ansiktsigenkänning Ansiktsupplåsning Geotaggning Högdynamiskt omfång (HDR) ISO-inställningar Nattläge Panorama Fasdetekterande autofokus (PDAF) Scenläge Självutlösare Tryck för att fokusera Inställningar för vitbalans |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 16 MP, ƒ/2.5 ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.06" Sensorstorlek |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Trådbunden laddning | 67 W |
| Snabbladdning | Ja |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b66 (1700 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.2 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass / Magnetometer Fingeravtryckssensor Gyroskop Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Xiaomi 11T recensioner
Videorecensioner
Xiaomi 11T bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Xiaomi 11T?
Priset på Xiaomi 11T är €137.46, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Xiaomi 11T?
Xiaomi 11T lanserades officiellt den Tisdagen den 05 oktober 2021.
-
Finns Xiaomi 11T i butikerna?
Ja, Xiaomi 11T finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Xiaomi 11T?
Xiaomi 11T väger cirka 203 gram.
-
Hur stor är skärmen på Xiaomi 11T?
Skärmen på Xiaomi 11T är 6.67 tum.
-
Stöder Xiaomi 11T 5G-nät?
Ja, Xiaomi 11T stöder 5G på band n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78.
-
Hur många kameror har Xiaomi 11T?
Xiaomi 11T har Tre kameror bak och En kamera fram.