Lenovo Idea Tab Pro Gen 2
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Lenovo |
| Modell | Idea Tab Pro Gen 2 |
| Alternativa namn | TB390FU (Internationell) |
| Tillkännagiven | Måndagen den 02 mars 2026 |
| Lanserad | Måndagen den 02 mars 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €550 |
Design
| Höjd | 296.5 mm (11.67 tum) |
| Bredd | 191.9 mm (7.56 tum) |
| Tjocklek | 6.2 mm (0.24 tum) |
| Vikt | 598 g (21.09 oz) |
| Material | Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Grå, Ljusblå, Vit |
| Designdetaljer | Anslutningspinnar för magnetiska tillbehör, Stöd för stylus (magnetisk) |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 13 tum |
| Upplösning | 3504 × 2190 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 144 Hz |
| Bildförhållande | 16:10 |
| Pixeltäthet | 318 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 86.1% |
| Maximal ljusstyrka | 800 cd/m² |
| Skärmskydd | Mohs nivå 5 |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Nej |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Dolby Vision Matt version med pappersliknande LCD och antireflexbeläggning (valfritt) Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 3.21 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.21 GHz – Cortex-X4 3x 3.01 GHz – Cortex-A720 2x 2.8 GHz – Cortex-A720 2x 2.02 GHz – Cortex-A520 |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 825 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagring | 128GB, 256GB, 512GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 (128GB) UFS 4.0 (256GB/512GB) |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava), med upp till 2 större Android-uppgraderingar |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 13 MP ( Vidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Videostöd | Ja |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 10200 mAh |
| Trådbunden laddning | 45 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| Mobilnät | Nej |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v6.0 |
| USB-portar | USB Type-C 3.2 DisplayPort 1.4a USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Dolby Atmos, JBL-högtalare, Fyra högtalare, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Gyroskop Närhetssensor (endast tillbehör) Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
Priset på Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 är €550, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 lanserades officiellt den Måndagen den 02 mars 2026.
-
Finns Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 i butikerna?
Ja, Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 väger cirka 598 gram.
-
Hur stor är skärmen på Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
Skärmen på Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 är 13 tum.
-
Stöder Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 5G-nät?
Nej, Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 har En kamera bak och En kamera fram.