Lenovo ThinkTab X11 Gen 1
Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Lenovo |
| Modell | ThinkTab X11 Gen 1 |
| Alternativa namn | TB353FU (Internationell) TB353ZU (Internationell) |
| Tillkännagiven | Måndagen den 02 mars 2026 |
| Lanserad | Onsdagen den 01 april 2026 |
| Status | Kommer snart |
| Priser | €500 |
Design
| Höjd | 257.1 mm (10.12 tum) |
| Bredd | 168.7 mm (6.64 tum) |
| Tjocklek | 9.9 mm (0.39 tum) |
| Vikt | 650 g (22.93 oz) |
| Färger | Grå |
| Tålighet | Dammtät och vattentålig (nedsänkbart upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP68 |
| Designdetaljer | Anslutningspinnar för magnetiska tillbehör, Stöd för stylus |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 10.95 tum |
| Upplösning | 2560 × 1600 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 90 Hz |
| Bildförhållande | 16:10 |
| Pixeltäthet | 276 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 80.2% |
| Maximal ljusstyrka | 800 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass-glas, Kompatibel med MIL-STD-810H |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Nej |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2500 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 2.5 GHz – Cortex-A720 3x 2.4 GHz – Cortex-A720 4x 1.8 GHz – Cortex-A520 |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 810 |
| RAM | 8GB |
| Lagring | 128GB, 256GB |
| Lagringstyp | UFS 3.1 |
| Varianter | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 13 MP ( Vidvinkel ) Autofokus (AF) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Videostöd | Ja |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 8 MP |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Typ | Li-Ion |
| Kapacitet | 10200 mAh |
| Utbytbarhet | Utbytbart |
| Trådbunden laddning | 45 W |
| Funktioner | Batterilöst läge Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G - cellular model only, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | DisplayPort USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS (endast mobilmodell) |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| Ljud | Dolby Atmos, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Närhetssensor (endast tillbehör) Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Lenovo ThinkTab X11 Gen 1?
Priset på Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 är €500, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När förväntas Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 lanseras?
Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 släpps den Onsdagen den 01 april 2026.
-
Finns Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 i butikerna?
Nej, Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Vad väger Lenovo ThinkTab X11 Gen 1?
Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 väger cirka 650 gram.
-
Hur stor är skärmen på Lenovo ThinkTab X11 Gen 1?
Skärmen på Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 är 10.95 tum.
-
Stöder Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 5G-nät?
Ja, Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78.
-
Hur många kameror har Lenovo ThinkTab X11 Gen 1?
Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 har En kamera bak och En kamera fram.