Lenovo Tab M7 (3rd Gen)
Lenovo Tab M7 (3rd Gen) specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Lenovo |
| Modell | Tab M7 (3rd Gen) |
| Alternativa namn | ZA8C0027US (Internationell) TB-7306X (Internationell) |
| Tillkännagiven | Måndagen den 28 juni 2021 |
| Lanserad | Torsdagen den 01 juli 2021 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €120 |
Design
| Höjd | 176.2 mm (6.94 tum) |
| Bredd | 102.3 mm (4.03 tum) |
| Tjocklek | 8.3 mm (0.33 tum) |
| Vikt | 237 g (8.36 oz) |
| Material | Baksida: Aluminium Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Järngrå färg |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 7 tum |
| Upplösning | 600 × 1024 pixlar |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Pixeltäthet | 170 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 76.5% |
| Maximal ljusstyrka | 350 cd/m² |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek MT8166 (Internationell) MediaTek MT8766B (Internationell) |
| Processorkärnor | 4 (Internationell) 4 (Internationell) |
| Tillverkningsprocess | 28 nm (Internationell) 12 nm (Internationell) |
| Maximal CPU-frekvens | 1.3 GHz (Internationell) 2 GHz (Internationell) |
| CPU-arkitektur | 64-bit (Internationell) 64-bit (Internationell) |
| Mikroarkitektur | Cortex-A35 (Internationell) Cortex-A53 (Internationell) |
| RAM-typ | LPDDR4 (Internationell) LPDDR4X (Internationell) |
| GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Internationell) IMG PowerVR GE8300 (Internationell) |
| RAM | 2GB |
| Lagring | 32GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 32GB 2GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDHC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 2 MP ( Normalobjektiv ) Digital zoom |
| Blixtstöd | Nej |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 720p fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 2 MP ( Normalobjektiv ) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 720p fps |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 3750 mAh |
Nätverk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE - cellular model only, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b19 (800), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Lenovo Tab M7 (3rd Gen) recensioner
Videorecensioner
Lenovo Tab M7 (3rd Gen) bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Lenovo Tab M7 (3rd Gen)?
Priset på Lenovo Tab M7 (3rd Gen) är €120, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Lenovo Tab M7 (3rd Gen)?
Lenovo Tab M7 (3rd Gen) lanserades officiellt den Torsdagen den 01 juli 2021.
-
Finns Lenovo Tab M7 (3rd Gen) i butikerna?
Ja, Lenovo Tab M7 (3rd Gen) finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Lenovo Tab M7 (3rd Gen)?
Lenovo Tab M7 (3rd Gen) väger cirka 237 gram.
-
Hur stor är skärmen på Lenovo Tab M7 (3rd Gen)?
Skärmen på Lenovo Tab M7 (3rd Gen) är 7 tum.
-
Stöder Lenovo Tab M7 (3rd Gen) 5G-nät?
Nej, Lenovo Tab M7 (3rd Gen) stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Lenovo Tab M7 (3rd Gen)?
Lenovo Tab M7 (3rd Gen) har En kamera bak och En kamera fram.