Lenovo Tab M8 (3rd Gen)
Lenovo Tab M8 (3rd Gen) specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Lenovo |
| Modell | Tab M8 (3rd Gen) |
| Tillkännagiven | Måndagen den 28 juni 2021 |
| Lanserad | Tisdagen den 01 februari 2022 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | ₹12,990 |
Design
| Höjd | 199.1 mm (7.84 tum) |
| Bredd | 121.8 mm (4.80 tum) |
| Tjocklek | 8.2 mm (0.32 tum) |
| Vikt | 305 g (10.76 oz) |
| Material | Baksida: Aluminium Ram: Aluminium Framsida: Glas |
| Färger | Järngrå färg, Platinum Grey |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 8 tum |
| Upplösning | 800 × 1280 pixlar |
| Bildförhållande | 16:10 |
| Pixeltäthet | 189 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 76.5% |
| Maximal ljusstyrka | 350 cd/m² |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Helio P22T |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 12 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.3 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.3 GHz – Cortex-A53 4x 1.5 GHz – Cortex-A53 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| RAM | 2GB, 3GB |
| Lagring | 32GB |
| Lagringstyp | eMMC 5.1 |
| Varianter | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 11 (Red Velvet Cake) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 5 MP Automatisk blixt |
| Funktioner | Digital zoom |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 2 MP |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 720p |
Batteri
| Typ | Li-Poly |
| Kapacitet | 5100 mAh |
Nätverk
| SIM-kort | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | LTE - cellular model only, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band, Mobil hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Ja, v5.0 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GLONASS, GPS |
| NFC | Nej |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| FM-radio | Ja |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Närhetssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Lenovo Tab M8 (3rd Gen) bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Lenovo Tab M8 (3rd Gen)?
Priset på Lenovo Tab M8 (3rd Gen) är ₹12,990, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Lenovo Tab M8 (3rd Gen)?
Lenovo Tab M8 (3rd Gen) lanserades officiellt den Tisdagen den 01 februari 2022.
-
Finns Lenovo Tab M8 (3rd Gen) i butikerna?
Ja, Lenovo Tab M8 (3rd Gen) finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Lenovo Tab M8 (3rd Gen)?
Lenovo Tab M8 (3rd Gen) väger cirka 305 gram.
-
Hur stor är skärmen på Lenovo Tab M8 (3rd Gen)?
Skärmen på Lenovo Tab M8 (3rd Gen) är 8 tum.
-
Stöder Lenovo Tab M8 (3rd Gen) 5G-nät?
Nej, Lenovo Tab M8 (3rd Gen) stöder inte 5G.
-
Hur många kameror har Lenovo Tab M8 (3rd Gen)?
Lenovo Tab M8 (3rd Gen) har En kamera bak och En kamera fram.