Motorola Razr 50
Motorola Razr 50 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Motorola |
| Modell | Razr 50 |
| Alternativa namn | XT2453-1 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Tisdagen den 25 juni 2024 |
| Lanserad | Tisdagen den 25 juni 2024 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | £499.97 €499.99 ₹49,999 |
Design
| Höjd | 171.3 mm (6.74 tum) |
| Bredd | 74 mm (2.91 tum) |
| Tjocklek | 7.3 mm (0.29 tum) |
| Vikt | 188 g (6.63 oz) |
| Material | Baksida: silikonpolymer (eko-läder) Ram: Aluminium (6000-serien) Framsida: Gorilla Glass Victus (Vikt) Framsida: Plast (Uppfälld) Gångjärn: Rostfritt stål |
| Färger | Svart, Grå, Orange |
| Tålighet | Vattentålig (upp till 1,5 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IPX8 |
| Designdetaljer | Vikbar telefon |
Skärm
| Skärmtyp | AMOLED, Vikbar LTPO AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.9 tum |
| Upplösning | 1080 × 2640 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Pixeltäthet | 413 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 84.9% |
| Maximal ljusstyrka | 3000 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Victus-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger Kapacitiv pekskärm HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Mediatek Dimensity 7300X |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.5 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 4x 2.5 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Lagring | 256GB, 512GB |
| Lagringstyp | UFS 2.2 |
| Varianter | 256GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 14 (Upside Down Cake) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP, ƒ/1.7, 25 mm ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/1.95" Sensorstorlek Dual-Pixel PDAF Optisk bildstabilisering (OIS) 13 MP, ƒ/2.2, 120° ( Ultravidvinkel ), 1.12 μm, 1/3.0" Sensorstorlek Autofokus (AF) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 32 MP, ƒ/2.4, 25 mm ( Vidvinkel ), 0.7 μm, 1/3.14" Sensorstorlek |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Kapacitet | 4200 mAh |
| Trådbunden laddning | 30 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 15 W |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Motorola Razr 50 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Motorola Razr 50?
Priset på Motorola Razr 50 är €499.99, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Motorola Razr 50?
Motorola Razr 50 lanserades officiellt den Tisdagen den 25 juni 2024.
-
Finns Motorola Razr 50 i butikerna?
Ja, Motorola Razr 50 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Motorola Razr 50?
Motorola Razr 50 väger cirka 188 gram.
-
Hur stor är skärmen på Motorola Razr 50?
Skärmen på Motorola Razr 50 är 6.9 tum.
-
Stöder Motorola Razr 50 5G-nät?
Ja, Motorola Razr 50 stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78.
-
Hur många kameror har Motorola Razr 50?
Motorola Razr 50 har Två kameror bak och En kamera fram.