Motorola Razr 70+
Motorola Razr 70+ specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Motorola |
| Modell | Razr 70+ |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 29 april 2026 |
| Lanserad | Onsdagen den 29 april 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €1,150 |
Design
| Höjd | 171.4 mm (6.75 tum) |
| Bredd | 74 mm (2.91 tum) |
| Tjocklek | 7.1 mm (0.28 tum) |
| Vikt | 189 g (6.67 oz) |
| Material | Framsida: Gorilla Glass Victus (Vikt) Framsida: Plast (Uppfälld) Gångjärn: titan |
| Färger | Grön |
| Skyddsklassning | IP48 |
Skärm
| Skärmtyp | Vikbar LTPO AMOLED |
| Skärmstorlek | 6.9 tum |
| Upplösning | 1084 × 2640 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 165 Hz |
| Pixeltäthet | 414 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 85.1% |
| Maximal ljusstyrka | 3000 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Victus-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger Kapacitiv pekskärm Dolby Vision HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 3.0 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 1x 3.0 GHz – Cortex-X4 4x 2.8 GHz – Cortex-A720 3x 2.0 GHz – Cortex-A520 |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 735 |
| RAM | 12GB |
| Lagring | 256GB |
| Lagringstyp | UFS 4.0 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/1.95" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.0, 122° ( Ultravidvinkel ), 1.28 μm, 1/2.76" Sensorstorlek |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Videofunktioner | Dolby Vision, HDR10+ |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 32 MP, ƒ/2.4 ( Vidvinkel ), 0.7 μm |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Kapacitet | 4500 mAh |
| Trådbunden laddning | 45 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 15 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Tri-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | Dolby Atmos, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Motorola Razr 70+ bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Motorola Razr 70+?
Priset på Motorola Razr 70+ är €1,150, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Motorola Razr 70+?
Motorola Razr 70+ lanserades officiellt den Onsdagen den 29 april 2026.
-
Finns Motorola Razr 70+ i butikerna?
Ja, Motorola Razr 70+ finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Motorola Razr 70+?
Motorola Razr 70+ väger cirka 189 gram.
-
Hur stor är skärmen på Motorola Razr 70+?
Skärmen på Motorola Razr 70+ är 6.9 tum.
-
Stöder Motorola Razr 70+ 5G-nät?
Ja, Motorola Razr 70+ stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78.
-
Hur många kameror har Motorola Razr 70+?
Motorola Razr 70+ har Två kameror bak och En kamera fram.