Motorola Razr 70 Ultra
Motorola Razr 70 Ultra specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Motorola |
| Modell | Razr 70 Ultra |
| Tillkännagiven | Onsdagen den 29 april 2026 |
| Lanserad | Onsdagen den 29 april 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €1,390 |
Design
| Höjd | 171.5 mm (6.75 tum) |
| Bredd | 74 mm (2.91 tum) |
| Tjocklek | 7.2 mm (0.28 tum) |
| Vikt | 199 g (7.02 oz) |
| Material | Ram: Aluminium Framsida: Gorilla Glass Ceramic (vikt) Framsida: Plast (Uppfälld) |
| Färger | Brun, Lila |
| Skyddsklassning | IP48 |
Skärm
| Skärmtyp | Vikbar LTPO AMOLED |
| Skärmstorlek | 7 tum |
| Upplösning | 1224 × 2992 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 165 Hz |
| Pixeltäthet | 462 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 87.3% |
| Maximal ljusstyrka | 5000 cd/m² |
| Skärmskydd | Corning Gorilla Glass Ceramic |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger Kapacitiv pekskärm Dolby Vision HDR10+ Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 3 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 4320 MHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.32 GHz – Oryon V2 Phoenix L 6x 3.53 GHz – Oryon V2 Phoenix M |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 (1100 MHz) |
| RAM | 16GB |
| Lagring | 512GB |
| Lagringstyp | UFS 4.0 |
| Varianter | 512GB 16GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP, ƒ/1.8 ( Vidvinkel ), 2.0 μm, 1/1.56" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.0, 122° ( Ultravidvinkel ), 1.2 μm, 1/2.93" Sensorstorlek |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 50 MP, ƒ/2.0 ( Vidvinkel ), 1.28 μm |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
Batteri
| Kapacitet | 5000 mAh |
| Trådbunden laddning | 68 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 30 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Tri-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Barometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Motorola Razr 70 Ultra bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Motorola Razr 70 Ultra?
Priset på Motorola Razr 70 Ultra är €1,390, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Motorola Razr 70 Ultra?
Motorola Razr 70 Ultra lanserades officiellt den Onsdagen den 29 april 2026.
-
Finns Motorola Razr 70 Ultra i butikerna?
Ja, Motorola Razr 70 Ultra finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Motorola Razr 70 Ultra?
Motorola Razr 70 Ultra väger cirka 199 gram.
-
Hur stor är skärmen på Motorola Razr 70 Ultra?
Skärmen på Motorola Razr 70 Ultra är 7 tum.
-
Stöder Motorola Razr 70 Ultra 5G-nät?
Ja, Motorola Razr 70 Ultra stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78.
-
Hur många kameror har Motorola Razr 70 Ultra?
Motorola Razr 70 Ultra har Två kameror bak och En kamera fram.