Oppo Find N6
Oppo Find N6 specifikationer
Allmänt
| Varumärke | Oppo |
| Modell | Find N6 |
| Alternativa namn | PLP110 (Internationell) PLP120 (Internationell) |
| Tillkännagiven | Tisdagen den 17 mars 2026 |
| Lanserad | Fredagen den 20 mars 2026 |
| Status | Tillgänglig |
| Priser | €1,250 |
Design
| Höjd | 159.9 mm (6.30 tum) |
| Bredd | 145.6 mm (5.73 tum) |
| Tjocklek | 4.2 mm (0.17 tum) |
| Vikt | 225 g (7.94 oz) |
| Material | Baksida: Glas Ram: Aluminiumlegering Framsida: NanoCrystal-glas (vikat) Framsida: Plast (Uppfälld) Gångjärn: titanlegering (klass 5) |
| Färger | Svart, Orange, Titan |
| Tålighet | Damm- och vattentålig (tål högtrycksvattenstrålar; nedsänkbart upp till 1 m i 30 minuter) |
| Skyddsklassning | IP58, IP59 |
| Designdetaljer | Självreparerande minnesglas-teknik (intern skärm), Stöd för stylus (båda skärmarna), Icke-kännbar veck |
Skärm
| Skärmtyp | Vikbar LTPO OLED, LTPO OLED |
| Skärmstorlek | 8.12 tum |
| Upplösning | 2248 × 2480 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Pixeltäthet | 412 ppi |
| Skärm-till-kroppsförhållande | ≈ 90.9% |
| Maximal ljusstyrka | 2500 cd/m² |
| Skärmskydd | NanoCrystal-glas |
| Pekskärm | Ja |
| Skärmfunktioner | 1 miljard färger 2160Hz PWM Dimming Kapacitiv pekskärm Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid Multitouch-skärm Stöd för Ultra HDR-bilder |
Hårdvara
| Systemkrets | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 3 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 4.6 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| RAM-typ | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Lagring | 256GB, 512GB, 1TB |
| Lagringstyp | UFS 4.1 |
| Varianter | 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Nej |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
| Gränssnitt | ColorOS 16 |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Tre kameror | 200 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Vidvinkel ), 0.5 μm 50 MP, ƒ/2.7, 70 mm ( Periskop-telefoto ), 0.64 μm, x3 Optisk zoom, 1/2.75" Sensorstorlek 50 MP, ƒ/2.0, 15 mm, 120° ( Ultravidvinkel ), 0.64 μm, 1/2.75" Sensorstorlek |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | LED-blixt |
| Funktioner | Färgspektrumsensor Hasselblad färgkalibrering Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Videofunktioner | Dolby Vision, Gyro-EIS, HDR10+ |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 20 MP, ƒ/2.4, 21 mm ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/3.42" Sensorstorlek 20 MP, ƒ/2.4, 21 mm ( Vidvinkel ), 0.64 μm, 1/3.42" Sensorstorlek |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS, HDR |
Batteri
| Typ | Si/C Li-Ion |
| Kapacitet | 6000 mAh |
| Trådbunden laddning | 80 W |
| Trådlös laddning | Ja |
| Trådlös laddning | 50 W |
| Funktioner | Omvänd trådbunden laddning Omvänd trådlös laddning |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-band | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n13 (700), n18 (850), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700), n80 (1800), n81 (900), n83 (700), n84 (2100), n89 (850 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band eller Tri-band: Varierar beroende på marknad eller region |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 3.1 DisplayPort USB On-The-Go USB Type-C 3.1 Gen 2 |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS (G1), GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Nej |
| Ljud | förbättrad med Dolby Atmos, Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Dubbelt gyroskop Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
| Extra funktioner | Aluminiumram i 7000-serien av flygplansklass Programmerbar strömförsörjning (PPS) Quick Charge Satellituppkoppling (samtal/meddelanden/SOS) - endast för 1TB-modellen Universell specifikation för snabbladdning (UFCS) USB Power Delivery |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
Oppo Find N6 bilder
Vanliga frågor
-
Vad kostar Oppo Find N6?
Priset på Oppo Find N6 är €1,250, och det kan förändras de kommande dagarna.
-
När lanserades Oppo Find N6?
Oppo Find N6 lanserades officiellt den Fredagen den 20 mars 2026.
-
Finns Oppo Find N6 i butikerna?
Ja, Oppo Find N6 finns i butiker eftersom den fortfarande produceras.
-
Vad väger Oppo Find N6?
Oppo Find N6 väger cirka 225 gram.
-
Hur stor är skärmen på Oppo Find N6?
Skärmen på Oppo Find N6 är 8.12 tum.
-
Stöder Oppo Find N6 5G-nät?
Ja, Oppo Find N6 stöder 5G på band n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n18, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, n79, n80, n81, n83, n84, n89.
-
Hur många kameror har Oppo Find N6?
Oppo Find N6 har Tre kameror bak och Två kameror fram.