OnePlus Nord CE6 Lite
OnePlus Nord CE6 Lite specifikationer
Allmänt
| Varumärke | OnePlus |
| Modell | Nord CE6 Lite |
| Status | Ryktad |
Design
| Färger | Svart, Andra färger |
| Tålighet | Dammtät Vattentålighet |
Skärm
| Skärmtyp | IPS LCD |
| Skärmstorlek | 6.7 tum |
| Upplösning | 1080 × 2400 pixlar |
| Uppdateringsfrekvens | 120 Hz |
| Bildförhållande | 20:9 |
| Pixeltäthet | 393 ppi |
| Pekskärm | Ja |
| Kantlös skärm | Ja |
| Skärmfunktioner | Kapacitiv pekskärm Multitouch-skärm |
Hårdvara
| Systemkrets | MediaTek Dimensity 6300 |
| Processorkärnor | 8 |
| Tillverkningsprocess | 6 nm |
| Maximal CPU-frekvens | 2.4 GHz |
| CPU-arkitektur | 64-bit |
| Mikroarkitektur | 2x 2.4 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Lagring | 128GB |
| Lagringstyp | UFS |
| Varianter | 128GB 6GB RAM |
| Utbyggbar lagring | Ja |
| Kortplatser | microSDXC |
Mjukvara
| Operativsystem | Android 16 (Baklava) |
Huvudkamera
| Stöd för kameror | Ja |
| Två kameror | 50 MP, ƒ/1.8, 25 mm ( Vidvinkel ), 0.8 μm, 1/1.95" Sensorstorlek Optisk bildstabilisering (OIS) PDAF 2 MP ( Hjälplins ) |
| Blixtstöd | Ja |
| Blixttyp | Dual-LED-blixt |
| Funktioner | Högdynamiskt omfång (HDR) Panorama |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
| Videofunktioner | Gyro-EIS |
Selfiekamera
| Stöd för kameror | Ja |
| En kamera | 16 MP, ƒ/2.4, 24 mm ( Vidvinkel ), 1.0 μm, 1/3.0" Sensorstorlek |
| Videostöd | Ja |
| Videoupplösning | 1080p @ 30 fps |
Batteri
| Kapacitet | 7000 mAh |
Nätverk
| SIM-kort | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-stöd | Ja |
| Datahastighet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-band | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-band | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G-band | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-band | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-funktioner | Dual-band |
| Bluetooth | Ja, v5.4 |
| USB-portar | USB Type-C 2.0 |
| USB-anslutningar | USB-laddning, USB-masslagringsenhet (UMS) |
| GPS | Ja |
| GPS-funktioner | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Ja |
| Hörlursuttag | Ja |
| Ljud | Stereohögtalare |
| FM-radio | Nej |
Funktioner
| Sensorer | Accelerometer Kompass Gyroskop Närhetssensor Sidomonterad fingeravtryckssensor |
Observera: Vi kan inte garantera att informationen på den här sidan är helt korrekt.
OnePlus Nord CE6 Lite bilder
Vanliga frågor
-
Finns OnePlus Nord CE6 Lite i butikerna?
Nej, OnePlus Nord CE6 Lite är inte tillgänglig i butiker ännu eftersom den inte har släppts.
-
Hur stor är skärmen på OnePlus Nord CE6 Lite?
Skärmen på OnePlus Nord CE6 Lite är 6.7 tum.
-
Hur många kameror har OnePlus Nord CE6 Lite?
OnePlus Nord CE6 Lite har Två kameror bak och En kamera fram.